V kitajskem združenju so v ponedeljek Peking opozorili, da je doslej skoraj vsak kitajski vinar že občutil posledice uvoza iz EU. "EU je zagotovila različne subvencije vinarski industriji, s tem pa kitajski trg postavila v slabši položaj," je ocenil predstavnik združenja Wang Zuming.

Za francosko tiskovno agencijo AFP je potrdil, da so zato kitajske oblasti pozvali k uvedbi preiskave, podrobnejših informacij pa ni želel razkriti.

V evropski zbornici so v današnjem odzivu poudarili, da takšnim "protekcionističnim ukrepom" močno nasprotujejo. Skrbi jih tudi, da bi prišlo do spora.

"Brez dvoma bi v primeru, da pride do spora glede vina, trpeli obe, Kitajska in EU, največje žrtve pa bi bili kitajski ljubitelji vina in potrošniki," je poudaril Zhang Qi iz delovne skupine zbornice za kmetijstvo, hrano in pijačo.

Kitajsko ministrstvo za trgovino se o tem, ali ugoditi prošnji kitajskega združenja, še ni odločilo, poročajo kitajski mediji, ki jih povzema AFP.

Strokovnjaki so medtem ocenili, da je do zahteve kitajskih vinarjev prišlo, potem ko so kitajski trg lani preplavila poceni evropska vina, med drugim iz Španije. Evropa, ki je največji kitajski trgovinski partner, na Kitajsko sicer izvozi za okoli milijardo evrov vina in žganih pijač na leto.

Kitajska pa se trudi, da bi vzpostavila lastno industrijo vina. Doslej je večinoma proizvajala vino slabše kakovosti, zdaj pa so na trgu te države že na voljo tudi nekatera boljša vina.