Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, se je obseg gradbeništva v mesečni primerjavi junija skrčil v 10, okrepil pa v štirih državah.

Največje padce so zabeležile Romunija (-10 odstotkov), Velika Britanija (-4,7 odstotka), Poljska (-2,4 odstotka) in Nemčija (-dva odstotka), največjo rast pa Slovenija (+6,8 odstotka), Španija (+1,3 odstotka), Švedska (+1,1 odstotka) in Francija (+0,7 odstotka).

Slovenija je sicer maja zabeležila največje krčenje obsega gradbenih del; na mesečni ravni se je zmanjšal za 17,8 odstotka.

Na letni ravni se je obseg gradbenih del v območju skupne evropske valute junija zmanjšal za 2,8 odstotka, v sedemindvajseterici pa za 5,8 odstotka. V Sloveniji se je obseg gradbenih del medtem junija na letni ravni zmanjšal za 7,3 odstotka.

Med državami članicami, za katere je Eurostat imel podatke, se je obseg gradbenih del v letni primerjavi v šestem mesecu zmanjšal v 11, povečal pa v treh državah.

Največje padce so zabeležili na Portugalskem (-18,9 odstotka), v Veliki Britaniji (-15,5 odstotka), na Madžarskem (-11,1 odstotka) in Slovaškem (-11 odstotkov), največjo rast pa na Švedskem (+4,6 odstotka), v Nemčiji (+tri odstotke) in Romuniji (+0,1 odstotka).

Eurostat je ob tem nekoliko popravil podatke za maj. Takrat se je obseg gradbenih del v območju evra na mesečni ravni zmanjšal za 0,2 odstotka, v EU pa povečal za 1,2 odstotka. V letni primerjavi so se gradbena dela v evrskih državah maja skrčila za 8,1 odstotka, v sedemindvajseterici pa za 6,7 odstotka.

V drugem četrtletju spet 30-odstoten padec gradbenih dovoljenj

V Sloveniji je bilo v drugem letošnjem četrtletju izdanih 718 dovoljenj za gradnjo stavb, kar je 30 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Za gradnjo stanovanj je bilo izdanih 806 dovoljenj, kar v medletni primerjavi predstavlja 28-odstoten padec, je danes objavil državni statistični urad.

Vse načrtovane stavbe, za katere je bilo izdano gradbeno dovoljenje, naj bi obsegale nekaj več kot 323.000 kvadratnih metrov. To je 30 odstotkov manj kot v drugem četrtletju lani. Podatki državnih statistikov kažejo, da se bo največ gradilo v savinjski statistični regiji.

Podatki za drugo četrtletje kažejo, da se bo v savinjski regiji gradilo 173 stanovanj, kar je 22 odstotkov vseh. V gorenjski regiji se bo gradilo 161 stanovanj, kar je 20 odstotkov vseh, v osrednjeslovenski pa 140 stanovanj (tj. 17 odstotkov vseh), v drugih statističnih regijah pa manj. Najmanj stanovanj je načrtovanih v zasavski statistični regiji, le šest.

Površina načrtovanih stanovanjskih stavb je bila v drugem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani manjša za 27 odstotkov, površina načrtovanih nestanovanjskih stavb pa za 32 odstotkov. 75 odstotkov stanovanjskih površin je bilo načrtovanih v enostanovanjskih stavbah. V načrtovanih nestanovanjskih stavbah bo 30 odstotkov površin namenjenih za stavbe splošnega družbenega pomena, malo manj kot 30 odstotkov pa za industrijske stavbe in skladišča.

Z izdajo gradbenih dovoljenj v drugem četrtletju je bila predvidena gradnja 806 stanovanj, to je za 28 odstotkov manj kot v drugem četrtletju lani; skoraj vsa načrtovana stanovanja (99,5 odstotka vseh) bodo zgrajena v stanovanjskih stavbah.

Večina načrtovanih stanovanj bo v novih stavbah - novogradnjah (99 odstotkov). 66 odstotkov načrtovanih stanovanj bo zgrajenih v enostanovanjskih stavbah, ta stanovanja bodo povprečno merila 164 kvadratnih metrov. Stanovanja v večstanovanjskih stavbah pa bodo merila povprečno 93 kvadratnih metrov.