Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu je na tiskovni konferenci ob 12-letnici stranke Nova Slovenija (NSi) povedala, da so težave enake kot vedno. Po nenehnem prerekanju o zakonu za uravnovešenje javnih financ (Zujf) in vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo, je po mnenju Novakove politično nesoglasje pri sprejemanju ukrepov še vedno največja težava naše države. To se je nedavno potenciralo, ko je Slovenijo s strani pristojnih mednarodnih finančnih institucij udarilo znižanje ocene kreditnega dolga. Neenotnost v koaliciji in nekonstruktivnost opozicije sta – po njenem mnenju – glavni razlog za nedavni pripetljaj. "Opozicija bi morala biti bolj konstruktivna. Ne bi smela zavračati vseh predlogov in rešitev, ki jih ima vlada, ampak da bi pri tem sami predlagali pozitivne ter boljše rešitve, če jih poznajo,“ je povedala Novakova.

Če vpisa ne bo, lahko nastanejo težave

Slovenija je zaradi nesoglasja prestavila glasovanje o vpisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo iz julija na september. Kot so že povedali mnogi zagovorniki vpisa, si je Slovenija s prestavitvijo datuma zmanjšala kredibilnost na mednarodnih finančnih trgih. Takšnega mnenja je tudi NSi z Novakovo na čelu. Vpis je po njenem padel zaradi opozicije, ki je obljubila, da ga bo podpirala, a na koncu tega ni storila. "S tem smo dajali slabe znake in zato so se nam bonitetne ocene zmanjšale, zato je še toliko bolj potrebno, da jeseni združimo moči, najdemo dobre rešitve za fiskalno pravilo, proračun, novi holding in sanacijo bank. Z vpisom bi dokazali, da smo se možni dogovoriti in da se v prihodnosti ne bomo toliko zadolževali.“ V primeru, da vpisa ne bo, lahko nastopijo težave. Po mnenju Novakove bomo pokazali nezaupanje in izgubili možnost prihodnjega pridobivanja sredstev.

Možen tudi razpad koalicije

Novakova opozarja na resnost krize v Sloveniji in si prizadeva, da bi tudi ostali čutili tako. Kot pravi sama, so bistveni novi ukrepi. Poudarja nujno zmanjšanje dolgih birokratskih postopkov in spremembe v delovnopravni zakonodaji. Pri tem se obrača na sindikate, delojemalce in delodajalce, da bodo dosegli pravilne in dobre dogovore, s katerimi bo politika lahko sprejela ustrezne ukrepe. Kljub temu se tudi zaveda skrajno nizke podpore vlade v javnosti. Kot pravi, je možen tudi razpad koalicije, a to pod pogojem, da bodo nastopile alternative, ki pa jih za zdaj ni: "Podpora vladi je vedno nizka, kadar ta izvaja restriktivne ukrepe,“ je povedala Novakova.

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu upa v spravo. Verjame, da bo septembra Slovenija na poti iz krize brez mednarodne pomoči. Hkrati upa, da bodo politiki vzpostavili zadostno mero profesionalnosti in se bodo dogovarjali na sejah in ne preko medijev. Naj spomnimo, da je priljubljen twitter ena glavnih platform, kjer trenutno politiki "obračunavajo" drug z drugim. Gre za medijsko podaljšano roko, ki jo lahko politiki izkoristijo kakorkoli želijo. "Menim, da je twitter potuha za hitre informacije, ki pa so velikokrat nepopolne. Tehtne stvari ni primerno zapisati v enem stavku na twitter, ker to zahteva več razlage in pojasnil,“ je povedala ministrica.