Sodbo strasbourškega sodišča bo na skupščini danes ob treh popoldan v socialnem centru Rog v Ljubljani razložila strokovnjakinja za izbris dr. Neža Kogovšek Šalamon. Kot raziskovalka Mirovnega inštituta je Kogovšek-Šalamonova v Strasbourgu sodelovala z italijanskimi odvetniki iz rimske pisarne Lana Lagostena Basi, ki je pro bono, torej brez plačila, izbrisane zastopala v več let trajajočem procesu. Med drugim bo Kogovškova pojasnila, da izbrisani načelno ne morejo pričakovati odškodnin prej kot po enem letu od izreka sodbe, ki se je zgodil minuli mesec.

Utiranje poti

Sodba namreč državi nalaga, da v roku enega leta vzpostavi odškodninsko shemo (zakonodajo), ki bo omogočila materialno in moralno popravo krivic. Še pred tem pa se bo do konca poletja morala šesterica izbrisanih, ki so v Strasbourgu uspeli, z državo dogovoriti o višini odškodnine, ki jo bodo prejeli poleg že dosojenih 20.000 evrov, ki so jih prejeli kot "pavšalno" odškodnino. V nadaljevanju jim bo morala država odtehtati še dejansko škodo, ki jo je utrpel vsak posameznik. Ta odškodnina bo po pričakovanjih višja od že dosojene pavšalne vsote. "Ob italijanskem odvetniku Andreu Saccucciju se nas je pred začetkom procesa zbralo približno osemdeset izbrisanih," je povedala Učakarjeva. "Tedaj smo se dogovorili, da bodo pritožbo na sodišče najprej vložili tisti med nami, ki so imeli zaradi najhujših posledic izbrisa največje možnosti za uspeh." Ti so utrli pravno pot tudi preostalim izbrisanim. "Preostali zdaj skupaj z italijanskimi odvetniki čakamo na izid njihovih dogovorov, ob tem pa se bomo dogovarjali za skupno nastopanje." Učakarjeva je še povedala, da bo na današnji skupščini objavljeno opozorilo, naj se izbrisani pred vzpostavitvijo državne kompenzacijske sheme ne dogovarjajo z drugimi odvetniškimi pisarnami in podjetji, ki že vnaprej ponujajo pomoč pri izterjavi odškodnin. "Najprej je treba počakati na to, kaj se bo zgodilo v primeru šestih pritožnikov iz Strasbourga in kako bo uredila odškodnine država, potem pa se lahko s komer koli dogovarjajo naprej," je opozorila tudi zastopnica izbrisanih, ki je zbirala njihove pritožbe za strasbourško sodišče, dr. Uršula Lipovec Čebron.

Nekaj podjetij pa je že začelo vzpostavljati kontakte z več tisoč izbrisanimi in jim ponujati - seveda za ustrezno plačilo - svoje storitve. Med njimi je odškodninsko podjetje Poravnava, ki na svoji spletni strani ponuja izbrisanim zastopanje v zameno za desetodstotni delež morebitne odškodnine. Če izbrisanim z odškodninskim zahtevkom ne bi uspelo, pa Poravnava stroške prevzema na svoja pleča, je zapisano na njihovih spletnih straneh. Direktor in lastnik Poravnave Ivan Gabrič je včeraj povedal, da gre pri tem zgolj za zbiranje ponudb, ki še ne pomenijo nikakršnih zavez. Strinjal se je, da te pred vzpostavitvijo državne kompenzacijske sheme sploh še niso mogoče. Kljub temu, je dejal, pa imajo že nekaj strank iz vrst izbrisanih, ki so se z njimi vnaprej dogovorile, da bo Poravnava tista, ki jih bo zastopala v bodočih postopkih.

Še ena pobuda pred ustavnim sodiščem

Pred časom so se pojavile tudi informacije, da se je podobnega posla lotila odvetniška družba Čeferin. Vendar nam je njen predstavnik Marko Bošnjak včeraj pojasnil, da je šlo zgolj za lansko vložitev pobude za presojo ustavnosti na ustavno sodišče. "V pobudi, ki smo jo vložili v imenu približno sto izbrisanih, zatrjujemo, da slovenski pravni red ne omogoča odprave krivic," pravi Bošnjak. "Tudi zadnji zakon o izbrisanih (iz leta 2010, op. p.) ureja zgolj izdajanje odločb o stalnem prebivanju, ne pa odškodnin." Ustavno sodišče njihove pobude še ni obravnavalo, torej je še ni ne sprejelo ne zavrglo. Letos po objavi sodbe strasbourškega sodišča, je poudaril Bošnjak, pa pisarna Čeferin ni začela še nobenega postopka.

Pričakovati je sicer mogoče, da bo na podlagi strasbourške sodbe doseganje odškodnin veliko lažje kot doslej. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je doslej v Sloveniji potekalo že sto šestinsedemdeset uradnih odškodninskih postopkov izbrisanih, vendar doslej še nihče od njih ni uspel. Trenutno poteka še petintrideset postopkov.