Za poslabšanje finančnega stanja družin in dijakov je kriv zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Januarja je po podatkih DOS približno 18.000 mladoletnih dijakov izgubilo državne štipendije, ki jih do svoje polnoletnosti ne morejo več pridobiti. Z novim šolskim letom prihajajo spremembe tudi pri šolski malici. Do sedaj je dijakom pripadala splošna subvencija v višini dveh tretjin obroka, po novem pa bodo do subvencionirane malice upravičeni le dijaki iz socialno najšibkejših družin, torej tistih, katerih povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 42 odstotkov povprečne plače. Preostali dijaki bodo plačevali polno ceno malice, torej 2,42 evra.

Dijaki lahko denar za šolanje še vedno prislužijo v obliki poletnega dijaškega dela, a tudi to v letošnjem letu doživlja spremembe. Zaradi zakona za uravnoteženje javnih financ se je koncesijska dajatev z 12 zvišala na 23 odstotkov, kar pomeni večjo obremenitev delodajalca. Delodajalca je lani dijak, ki je zaslužil 500, stal 570 evrov, po novem pa mora plačati 55 evrov več. Vendar v večini primerov to breme delodajalci preložijo na dijake, tako da jim znižajo urno postavko, kar pomeni enako dela za manj denarja.

Mitja Lešnik opozarja, da je veliko staršev svoje otroke že izpisalo iz dijaških domov, ker otrokom ne morejo več zagotoviti šolanja zunaj domačega kraja. Da bi omilili težave, ki so zaznamovale konec minulega šolskega leta, so poslanci pred dnevi sprejeli novelo zakona o prevozih v cestnem prometu. Vsi dijaki in študentje, katerih šola je od njihovega bivališča oddaljena več kot 5 kilometrov, bodo po noveli zakona lahko zaprosili za subvencionirane mesečne vozovnice. Vendar bodo subvencije veljale za vse dijake in študente, ne glede na višino dohodka v družini. Tisti, ki se do šole vozijo 60 kilometrov, bodo za vozovnico odšteli 15 evrov, 30 evrov bo stala tiste, katerih pot je dolga od 60 do 90 kilometrov. Za več kot 90 kilometrov pa bodo na mesec morali plačati 50 evrov.

Do sedaj so za cene mesečnih vozovnic za na primer 75 kilometrov vožnje dijaki odšteli med 19 in 155 evri. Sedaj pa bo cena subvencionirane mesečne vozovnice za to razdaljo za vse enotna - 50 evrov. Denar za subvencionirani prevoz dijakov in študentov bo državo stal dodatnih 39,8 milijona evrov, ki jih bodo zagotovili v rebalansu proračuna.