Po besedah predsednika DeSUS Karla Erjavca so se na koalicijskem kolegiju tako dogovorili, da bodo v zakonu za uravnoteženje javnih financ (Zujf) popravili napako glede upokojencev, ki so delali v Sloveniji, sedež podjetja, v katerem so bili zaposleni, pa je bil v eni od republik nekdanje države. Pod drobnogled bodo vzeli tudi krivice pri pokojninah žrtev vojnega nasilja in borcih, ki so sodelovali v narodnoosvobodilnem boju.

"Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) mora sedaj pripraviti natančne podatke o tem, na kaj vse so se nanašale pritožbe. Gre za zahteven strokovni izziv, pri čemer moramo pridobiti natančne podatke in oceniti finančne posledice. V popravo Zujfa ne bomo hiteli, saj bi to lahko pomenilo, da bi kakšno kategorijo spregledali in bi morali zakon ponovno popravljati. Dogovorili pa smo se tudi, da bo tam, kjer je prišlo do napak, poračun za nazaj," je po kolegiju povedal Erjavec.

Virant za sredinsko rešitev

Razen Državljanske liste (DL), ki to možnost omenja, koalicija očitno ne bo podprla opozicijskega "popravka" Zujfa, s katerim želijo odpraviti večino posegov v pokojnine. Predsednik Državljanske liste (DL) Gregor Virant je pred začetkom kolegija namreč predlagal, da koalicija v prvi fazi parlamentarnega postopka glasuje za opozicijsko novelo Zujfa, v drugi obravnavi pa z dopolnili koalicije v DZ podprejo kompromisno rešitev. Po njegovem mnenju je opozicijski predlog preveč radikalen, zato bi poskušali najti "sredinsko rešitev" med sedaj veljavnim Zujfom in opozicijskim predlogom, ki ga bo DZ obravnaval še ta teden. Najbolj verjetna možnost je, da bo koalicija do jeseni pripravila svojo novelo Zujfa, saj, kot ugotavlja prvak DL, večina koalicijskih strank nasprotuje opozicijski različici.

Tako Erjavec kot Virant sta enotnega mnenja, da imajo tisti, ki so vplačevali prispevke, pravico do pokojnin, ne glede na to, v katero pokojninsko blagajno so jih vplačevali. Virant tudi ocenjuje, da so v nekatere pravice upokojencev preveč drastično posegli, saj da so na drugih področjih z zakonom posegali manj. Ob tem pa se v vrstah največje vladne stranke SDS sprašujejo, zakaj so koalicijske partnerice predlog Zujfa sploh podprle. Minister za delo Andrej Vizjak (SDS) je tako opozoril, da je pri pripravi zakona sodelovala vsa koalicija, podobno pravi tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Erjavec pa na to odgovarja z besedami, da se mora vlada (ponovno) dogovoriti. Še več, prepričan je, da se v proračunu še lahko "najdejo dodatni milijoni".

Varuhinja človekovih pravic bo vložila zahtevo za presojo ustavnosti

Jernej Rovšek, namestnik varuhinje človekovih pravic, nam je včeraj povedal, da bo varuhinja skoraj zanesljivo še ta teden na ustavno sodišče vložila zahtevo za presojo ustavnosti 143. člena zakona, ki znižuje pokojnine določenim skupinam. "Razlogi za razveljavitev omenjenega člena so številni; od neenakopravne obravnave posameznih skupin upokojencev prek spornega načina sprejemanja zakona, kršitve pravice do socialne varnosti in pokojnine ter posega v človekovo dostojanstvo do kršitve načela vezanosti DZ na referendumsko odločitev; od zavrnitve pokojninske reforme na referendumu do sprejema zakona namreč ni minilo leto dni," je dejal Rovšek. Varuhinja bo zahtevo za presojo ustavnosti vložila v imenu Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), Sindikata upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Zveze borcev ter več kot 100 posameznikov.

Rovšek je poudaril, da bo zahteva vložena tudi v primeru morebitne spremembe zakona, saj naj bi razlogi zanjo ostali nespremenjeni. Ali bodo od zahteve v primeru sprememb zakona odstopili, bo po Rovškovih besedah še dovolj časa, saj jih mora ustavno sodišče po postopku povprašati, ali nameravajo pri zahtevi še vztrajati. Rovšek ne izključuje, da bi varuhinja človekovih pravic na zakon vložila še kakšno zahtevo za ustavno presojo. Naj spomnimo, da je prejšnji mesec vložila že tudi zahtevo za začasno zadržanje določbe o "prisilnem upokojevanju" javnih uslužbencev, ki pa jo je ustavno sodišče zavrnilo.