Ukrep bo prizadel aktivne stranke

Skupno skoraj 13.000 strank, ki so imele še v začetku letošnjega leta v lasti za slabih 350 milijonov evrov finančnih naložb, tako včeraj prek GBD BPD ni moglo več kupiti ali prodati nobene finančne naložbe. Premoženje strank GBD BPD je kljub odvzemu dovoljenja varno, saj so denarna sredstva deponirana na računu Banke Slovenije, delnice slovenskih izdajateljev so vpisane na individualnih računih pri Centralni klirinško depotni družbi KDD, delnice tujih izdajateljev pa na ločenih računih. Medtem ko strank, ki na borzi ne trgujejo aktivno, ukrep, če ne bo trajal predolgo, ne bo bistveno prizadel, pa bodo imeli težave nekoliko bolj aktivni vlagatelji. Stranke GBD BPD, ki bodo do umika prepovedi želele prodati svoje delnice, bodo morale namreč najprej odpreti trgovalni račun pri kateri od preostalih borznih hiš, nato pa od GBD BPD zahtevati prenos finančnih instrumentov na nov trgovalni račun. Odprtje novega računa in prenos delnic običajno traja od dva do tri dni.

Koliko časa bo trajala prepoved opravljanja poslov, za zdaj ni mogoče napovedati, bo pa to odvisno od tega, kdaj bo GBD BPD dobila dva izvršna direktorja z licenco ATVP. Iz družbe so včeraj sporočili, da sta izvršna direktorja, ki sta bila imenovana sredi junija, za licenco že zaprosila. Po neuradnih informacijah gre za prokurista družbe Primoža Kopača (na ATVP naj bi bil zaslišan še ta teden) in za zdaj še neznanega zunanjega kandidata.

ATVP zahteva tudi odhod Klemenčičeve

Začasna prepoved poslovanja je vse prej kot presenetljiva, saj je bila GBD BPD v prekršku že od srede maja. Tedaj sta namreč zakonca Klemenčič kljub nasprotovanju solastnikov družbe Borisa Eržena in Andreja Grzetiča, ki imata v lasti tretjino GBD BPD, z mesta izvršne direktorice razrešila Vavpotič-Srakarjevo, ki je za zdaj še vedno članica upravnega odbora, že mesec dni prej pa je svoj odhod napovedal tudi Bahovec. "Odstopil sem 11. aprila, in sicer z razveznim pogojem, če v treh mesecih ne pride do povezovanja s katero drugo borznoposredniško hišo," je za Dnevnik pojasnil Bahovec in dodal, da "GBD BPD nujno potrebuje prestrukturiranje in sanacijo, saj na dolgi rok v nasprotnem primeru ne more preživeti". "Dosedanje ravnanje lastnikov ni bilo dovolj preudarno, saj še vedno niso sprejeli ustreznih ukrepov," je še dodal Bahovec, ki upa, da bodo na naslednji skupščini sprejeli prave odločitve.

Na skupščini 3. avgusta bodo namreč delničarji odločali o predčasnem odpoklicu Ani Klemenčič z mesta predsednice upravnega odbora. Točko z njenim odpoklicem je na dnevni red skupščine sicer uvrstil Bahovec, medtem ko naj bi razrešitev po naših zanesljivih informacijah zahtevala ATVP. Kot smo razkrili v Dnevniku, se je Klemenčičeva znašla v konfliktu interesov, saj je bila na eni strani predsednica upravnega odbora GBD BPD, na drugi strani pa naj bi kot izvršna direktorica G Skupine, ki je nastala z razdelitvijo GBD na dva dela, med strankami borznoposredniške družbe tržila obveznice G Skupine. Na to sta ATVP že lani opozorila Vavpotič-Srakarjeva in Blaž Pipp, nekdanji izvršni direktor GBD BPD, ki sta nato razdrla pogodbo z G Skupino in o vsem obvestila tudi lastnike borznoposredniške hiše.