"Ne more tega v prvi vrsti početi protikorupcijska komisija ali policija, to mora najprej narediti lastnik. Če sem zelo plastičen: če vam vlomijo v hišo, ne pričakujete, da pridejo policisti in vam povejo, kaj so vam ukradli; pričakujete, da policisti najdejo tistega, ki vam je nekaj ukradel, vi pa kot lastnica hiše morate vedeti, kaj so vam ukradli," je ponazoril.

To po njegovih besedah pomeni, da mora vlada vzpostaviti sistem, da bo prvi korak glede ugotavljanja odgovornosti naredil lastnik, torej ali nadzorni svet ali skupščina ali nov holding ali sedaj agencija za upravljanje kapitalskih naložb države.

Nepripravljenost nadzornikov in uprav

Dodal je še, da se tako protikorupcijska komisija kot kriminalisti pri preiskovanju različnih nepravilnosti v gospodarskih družbah v državni lasti pogosto soočajo s tem, da imajo sicer določene indice, na drugi strani pa veliko nepripravljenost nadzornikov in uprav, da bi jim pri tem pomagali, čeprav so ti nadzorniki postavljeni v imenu davkoplačevalcev, da nadzirajo davkoplačevalsko premoženje.

Finančni minister Janez Šušteršič je v četrtek dejal, da ocene skrbnega pregleda v Novi Ljubljanski banki (NLB) kažejo, da je najslabših ali t.i. rdečih terjatev v banki za približno 1,5 milijarde evrov. Skrbni pregled je opravila družba European Resolution Capital Fund, plačala ga je banka, naročili pa lastniki.

Skrbni pregled v NLB sicer po ministrovih navedbah omogoča tudi ugotavljanje odgovornosti za dejanja, ki imajo značilnosti kaznivih dejanj. Vlada je že pozvala vse organe, naj se vključijo v forenzični pregled v banki, ki bo potekal v naslednjem koraku.