Investitor je konferenci, ki jo poleg predstavnikov Dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) sestavljajo še predstavniki tržaške občine in pokrajine ter stroke, doslej predložil le dokumentacijo o terminalu, ne pa tudi po plinovodu in pomožnih objektih, je za STA pojasnil Vojko Bernard iz okoljske organizacije AlpeAdriaGreen (AAG).

Člani konference so od Gas Natural tako zahtevali dodatno dokumentacijo, ki naj bi jim jo investitor predložil v 30 dneh. Ker je to čas poletnih počitnic, je pričakovati, da bo ta dostavljena do septembra. Takrat naj bi konferenca tudi dokončno sprejela odločitev v zvezi z uplinjevalnikom.

Zaradi načrtovane umestitve plinskega terminala v Tržaški zaliv je bilo že več protestov, zadnji z naslovom "Trst spi, plin se komaj premika" je bil minulo nedeljo.

Dvome v popolnost dokumentacije v zvezi z gradnjo uplinjevalnika, ki jo je predstavil španski investitor Gas natural, so minuli teden izrazili v italijanskem sindikatu gasilcev, kjer so zato od pristojnih ustanov zahtevali preverbo pristnosti dokumentov.

Strokovnjaki, zbrani v t.i. Tehničnem omizju o tržaškem uplinjevalniku, že dalj časa opozarjajo na izredno škodljiv vpliv umestitve tovrstnega uplinjevalnika v Tržaški zaliv, tako zaradi uporabe klora, ki bi "steriliziral" vodo in uničil cele populacije morskih organizmov, kot zaradi same lokacije v Tržaškem zalivu, ki naj ne bi omogočila zadostne "menjave" vode, ki bi jo za svoje delovanje potreboval terminal. Proti gradnji so se februarja letos odločno izrekli tudi tržaški občinski svetniki.

V primeru negativnega stališča bo po besedah Bernarda usoda uplinjevalnika odvisna italijanskega okoljskega ministrstva in predsednika deželne vlade FJK Renza Tonda. Ta je po poročanju italijanskih medijev projektu naklonjen.