Obtožnica zoper Tovšakovo in Gabrielovo je postala pravnomočna februarja, na celjsko okrožno sodišče pa je bila vložena novembra lani, nato pa je sledila pritožba njunih zagovornikov. Tovšakova in Gabrielova sta tako obtoženi neupravičene uporabe in prilastitve sredstev iz blagajne vzajemne pomoči delavcev treh družb Vegrada. Za poslovanje od začetka leta 2009 do sredine leta 2010 sta namreč neupravičeno uporabili nekaj več kot 420.000 evrov sredstev iz omenjene blagajne.

Del sredstev vrnili

Del teh sredstev, ki so bila namenjena družinam dveh umrlih delavcev, sta Tovšakova in Gabrielova vrnili v blagajno vzajemne pomoči, tako da sta delavce in podjetniški sindikat dejansko oškodovali za okoli 220.000 evrov.

Tovšakovo je doslej doletelo kar 24 kazenskih ovadb zaradi številnih nepravilnosti v poslovanju Vegrada. Celjsko tožilstvo pa je te ovadbe posredovalo specializiranim državnim tožilcem.

Tožilstvo je uvedlo tudi sodno preiskavo v dveh primerih goljufij, v kateri gre za postopek zoper več fizičnih in pravnih oseb v in izven sistema Vegrad, ki so z lažnivim prikazovanjem obsega izvedenih gradbenih del neupravičeno pridobile sredstva iz skladov EU (zadeve Rimske Terme in Betnava).

Preiskava tudi zaradi domnevnih poslovnih goljufij

Poleg tega je zoper dve osebi iz Vegrada vložena zahteva za preiskavo zaradi poslovnih goljufij, zoper vodilne osebe Vegrada je zaradi kreditov povezanim osebam in prenosa premoženja povezanim pravnim osebam uvedena preiskava zaradi oškodovanja upnikov in zlorabe položaja ali pravic, zoper dve osebi izven Vegrada pa je vložna zahteva za preiskavo zaradi goljufije.

Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča pa je ta teden spisal sodbo za sedem obtoženih v zadevi Čista lopata. Iz sodbe je razvidno, da so Tovšakovi zaradi podkupovanja ali sprejemanja podkupnine prisodili leto in pet mesecev zaporne kazni, denarna kazen pa je določena v višini 10.000 evrov.