Kot smo poročali že v začetku tedna, je odvetniška družba Čefarin po pooblastilu direktorja Termoelektrarne Šoštanj Simona Tota na več naslovov hkrati poslala pisma, naslovljena "Obratovanje Teš 6“, danes se je izkazalo, da je bil eden od prejemnikov tudi evropski poslanec Ivo Vajgl, ki sicer že več let nasprotuje gradnji Teš 6.

"Razširjanje neverodostojnih podatkov"

V pismu, o katerem je na blogu prvi spregovoril Luka Omladič z Filozofske fakultete UL, ki je na tiskovni konferenci organizacije Greenpeace opozarjal, da bo obratovanje Teš 6 vsako leto povzročilo 33 smrti. V pismu so Omladiču (pa tudi drugim prejemnikom) zapisali, da naj takoj preneha "z razširjanjem neverodostojnih podatkov o smrtnih žrtvah in višine gospodarske škode, ki naj bi jih povzročilo obratovanje TEŠ 6", v nasprotnem pa bodo "primorani ugled in dobro ime naše stranke zaščititi pred pristojnimi organi".

Med prejemniki opozorilnega pisma je bil tudi evropski poslanec in član stranke Zares Ivo Vajgl, ki pa ga na tiskovni konferenci Greenpeaca ni bilo, z organizacijo pa tudi sicer ni povezan. A povezava ali pomanjkanje le-te sploh ni pomembna, je prepričan Vajgl, saj želi le poudariti, kako nedopustne so takšne grožnje s tožbami vsem tistim, ki ne razmišljajo tako kot lobiji.

"Treba je ustaviti konje, samovoljo lobijev in interesov, ki so zelo blizu kriminala"

Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril Vajgl, ki mu Termoelektrarna Šoštanj (Teš) očita aktivno sodelovanje v medijski kampanji proti obratovanju Teša 6, je v Sloveniji treba "ustaviti konje, samovoljo lobijev in interesov, ki so zelo blizu kriminala".

"Sodelovati v kampanji proti Tešu je dejanje, ki se v tej državi očitno lahko kriminalizira," je povedal Vajgl in dodal, da Tešu 6 sicer aktivno nasprotuje že najmanj tri leta, ker je prepričan, da gre za nepotreben, nevaren in predrag projekt.

Ob tem je evropski poslanec pojasnil, da bo s pismom seznanil tudi predsednika Evropskega parlamenta, saj gre za tako "nedopusten pritisk na evropskega poslanca, da mu ni primere v spodobni demokratični evropski državi".

"S čigavim denarjem me bodo tožili?"

Vajgl se sprašuje še, s čigavim denarjem bodo tožili njega in vse ostale, ki so jim poslali omenjeno pismo. "Ta logika nedopustnosti drugačnega mnenja, nelegitimnosti drugačnega razmišljanja, to je konec demokracije, mi je pa še nismo niti začeli živeti," je poudaril.

Kampanja proti obratovanju Teša 6 ima po mnenju odvetniške pisarne za ugled in dobro ime njihove stranke "izrazito negativne" posledice. "Zaskrbljujoče je, da trditve o smrtnih žrtvah in gospodarski škodi razširjate na podlagi neuradnih metodologij. Pozivamo, da nemudoma prenehate z razširjanjem neverodostojnih podatkov o tem, saj bomo v nasprotnem primeru primorani ugled in dobro ime naše stranke zaščititi pred za to pristojnimi organi," so zapisali.

Iz pobude Še je čas, v kateri nasprotujejo predvsem državnemu poroštvu za Teš 6, so sicer v četrtek sporočili, da so tudi sami prejeli "grožnje s tožbo" s strani Teša preko omenjene odvetniške družbe.

Predstavniki pobude so sicer s protestnim shodom spremljali četrtkovo odločanje odbora DZ za finance in monetarno politiko glede državnega poroštva za Teš 6, vendar odbor ni dobil zagotovila o končni ceni projekta, zato je prekinil drugo obravnavo predloga zakona, s katerim bi država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo Evropske investicijske banke.

Pisno opravičilo zaradi dopisa

Iz Teša so poslali sporočilo za javnost, v katerem so pojasnili, da so iz medijev šele danes izvedeli, da Vajgl ni med organizatorji omenjene novinarske konference Greenpeacea. "Zato bo z naše strani prejel pisno opravičilo zaradi dopisa, ki je bil posredovan s strani odvetniške pisarne Čeferin," so še poudarili.