Pojasnila smo poiskali pri avtorjih zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev - na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Povedali so, da se v premoženje, ki vpliva na upravičenost in višino pravic, kot so otroški dodatek, znižano plačilo vrtca in druge, štejejo osebna in tudi druga vozila. A obstajajo določene izjeme. Če je vozilo vredno manj kot 8086,68 evra, se pri izračunih ne upošteva. Enako velja za osebno vozilo, prilagojeno prevozu težko gibalno oviranih oseb, in tista vozila, za katera ima oseba kot najemojemalec sklenjen finančni najem ali poslovni najem (lizing), saj še ni lastnik vozila.

To bi družinam poslabšalo položaj

Našo bralko je zaradi domnevne pomembnosti traktorja pri izračunih za posamezne pravice zaskrbelo tudi za kmete in podjetnike, denimo avtoprevoznike. Vozila, ki jih potrebujejo za svoje delo, so praviloma draga, in če bi se štela v izračun pravic, bi starši omenjenih poklicev vsi po vrsti ostali brez otroških dodatkov in bi plačevali najvišji delež za predšolsko vzgojo. A na ministrstvu odgovarjajo: premično premoženje (traktor, tovorna vozila in podobno), ki ga oseba uporablja pri pridobivanju dohodka iz dejavnosti, se ne všteva v izračune, vendar samo dokler ta dohodek iz dejavnosti dosega vsaj neto minimalno plačo na mesec. Iz izračunov so izvzeta tudi vozila, s katerimi družina dejansko ne razpolaga, sicer bi se njen položaj poslabšal.

Zadnje odločbe šele avgusta

Poročali smo že, da se nova socialna zakonodaja, ki se je začela uporabljati januarja letos, poleg dohodkov osredotoča tudi na premoženje. Največji vpliv na novo odmerjene pravice imajo po opažanjih centrov za socialno delo nepremičnine, torej hiše, stanovanja in zemljišča pri starejših upravičencih. Pri mlajših, ki so redkeje lastniki več stanovanj, hiš in posesti, pa pomembno vlogo pri izračunih igrajo prihranki na osebnih in varčevalnih računih ter vrednostni papirji. V vrtcih opažajo, da se starši največkrat uvrščajo v dva plačilna razreda višje kot po starem sistemu.

Dodaten zaplet na tem področju so povzročali akontativni zneski, ki jih mnogi še danes prejemajo (denimo otroški dodatek) ali plačujejo (znižano plačilo vrtca). Ker o njihovih pravicah po novi socialni zakonodaji še niso odločali, bodo morali svoje morebitne dolgove za pol leta premalo plačevanja vrtca ali prejemanja previsokega otroškega dodatka poravnati. Na ministrstvu pravijo, da naj bi vse zaostanke rešili pred začetkom prihodnjega šolskega leta.

Mnogi starši pa bodo, kot je znano, kljub letošnjim odločbam prejeli še dodatne. Zaradi varčevalnih ukrepov vlade bodo namreč 30 odstotkov cene vrtca za razred, v katerega so uvrščeni, morali plačati, ostali pa bodo tudi brez otroških dodatkov, če so zanje uvrščeni v enega od zgornjih dveh razredov.