V Podutiku bo tako danes popoldan za zaprtimi vrati seja izvršilnega odbora SZS, na kateri bodo glavna točka dogodki na kongresu Mednarodne smučarske zveze (FIS). SZS je ostala brez predsednika Tomaža Lovšeta, ki je odstopil po tistem, ko je v finalu glasovanja o prireditelju svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju leta 2017 Planica izgubila proti Lahtiju s 3:12. Lovše naj bi z nekaterimi potezami že pred glasovanjem poskrbel za škandal. Kaj se je dogajalo, naj bi pojasnili po seji, na kateri pa Lovšeta morda sploh ne bo, ampak obljublja obsežno pismeno poročilo. "Brez komentarja. Vse bom povedal na seji izvršnega odbora Smučarske zveze Slovenije. Bomo videli, kaj nam bo povedal Lovše na seji," je bil odločen Ljubo Jasnič, član delegacije SZS na kongresu v Južni Koreji ter predsednik zbora in odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo. Izjemno izkušeni politik, ki je bil v časih Jugoslavije vpliven mladinski funkcionar, trenutno po strankarski liniji (DeSUS) v službi v kabinetu predsednika slovenske vlade Janeza Janše, se je nato le malo razgovoril: "Lovše nam je s svoji dejanji v Južni Koreji naredil ogromno škode. V športu sem že 40 let, so vzponi in padci, a kaj takšnega še nisem doživel. Ko je bilo hudo, smo držali skupaj. Le zaradi Lovšeta je Planica izgubila boj z Lahtijem za organizacijo svetovnega prvenstva v nordijskem smučanju. V njegovem mandatu so bile afere z Mazejevo ter prireditelji tekem za svetovni pokal v Planici, Kranjski Gori in na Pohorju."

Na vprašanje, ali je kandidat za predsednika SZS, je Jasnič odvrnil: "Ne. Imam dovolj dela že v stranki in vladi, pa še star sem." Neuradno smo izvedeli, da govorice o tem, da bo Jasnič predsednik SZS, sedanji sekretar OK Planica Primož Finžgar pa direktor, sproža krog okoli odstopljenega predsednika, ki naj bi Janeza Kocijančiča v Južni Koreji očrnil zato, da bi ga doma lažje odstavili s funkcije predsednika Olimpijskega komiteja Slovenije. Odhod Lovšeta povzroča veliko vprašanj na področju financ, saj sploh še ni dovolj denarja za pokritje proračunov. Za nameček je Lovše z lastnim vložkom - posojilom poskrbel, da je SZS znova pridobila nazaj pod taktirko prejšnjega predsednika Staneta Valanta prodane delnice Športne loterije. Tisti, ki jih ima v trezorju, ima močan vpliv na delitev dobička in denarja iz koncesij.

Precej manj zgovorni so bili nekateri drugi člani odprave v Južno Korejo. Petra Majdič, ambasadorka SP v Planici 2017, je bila kratka: "Nisem sicer bila glavna promotorka, to je bila celotna ekipa. Mislim, da boste danes dobili potrebne odgovore..." Še manj zgovoren je bil drugi ambasador Franci Petek, ki se na naše klice in prošnje prek sporočila SMS sploh ni odzval. Z zaskrbljenostjo so južnokorejsko zgodbo spremljali zdajšnji in nekdanji vplivni možje slovenskega športa. Jure Košir, nekdanji predsednik zbora in odbora za alpsko smučanje pod vodstvom Tomaža Lovšeta, je povedal: "Zadeve, ki so se odvijale v Južni Koreji, ne bom komentiral, sem pa seveda v skrbeh zaradi prihodnosti smučanja v Sloveniji. Dejstvo je pač, da ne bo enostavno najti novega predsednika, ki bo zagotavljal potrebna finančna sredstva. Tomaž Lovše je veliko svojih finančnih sredstev vložil v smučanje, v trenutnih razmerah pa ne vidim človeka, ki bi si to upal. Predvsem pa si želim, da novi predsednik ne bi bil pravi funkcionar. Sem zelo skeptičen. Skrbi me za športnike."

Bogdan Gabrovec, podpredsednik OKS in vodja slovenske delegacije na olimpijskih igrah v Londonu, je uvodoma dejal, da je za zgodbo izvedel ob gledanju televizije in se vanjo ni poglabljal, ter nadaljeval: "Gospodu Kocijančiču verjamem, da je naredil vse, kar je mogoče in to tako kot človek kot predsednik OKS, da bi Planica dobila prvenstvo. O tem, kaj točno je kdo rekel in komu, bodo znali povedati tisti, ki so bili v Južni Koreji, na primer Petra Majdič in Franci Petek. Kar se Kocijančiča osebno tiče, pa kot človek ne bi povlekel poteze, ki bi bila v škodo slovenskemu športu. Zato so zgodbe, ki jih je mogoče brati na njegov račun, milo rečeno nepoštene, da ne rečem kaj drugega. Bo pa predsednik, ko bo imel možnost, povedal svojo plat medalje."

Svoj pogled na zgodbo nam je zaupal tudi Drago Balent, v. d. generalnega direktorja direktorata za šport in direktor Fundacije za šport, ki je povedal: "Menim, da morajo in želijo biti športne organizacije avtonomne, zato bi bilo vmešavanje države neprimerno. Upam, da se bo spor rešil v dobrobit smučarjev, kajti oni so glavni igralci. Funkcionarji pa pomagajo, kolikor in dokler lahko." Iz OKS so včeraj sporočili, da se bo Janez Kocijančič odzval v ponedeljek, 11. junija, tako da južnokorejska sramota še ne bo tako kmalu zbledela.