Že samo špansko gospodarstvo je večje od grškega, portugalskega in irskega skupaj, kar pomeni, da bi bilo reševanje Španije ali morebiti celo Italije izjemen finančni zalogaj in velik udarec za skupno valuto.

De Guindos je na četrtkovi poslovni konferenci blizu Barcelone po poročanju tujih tiskovnih agencij pojasnil, da je Španija zaradi velikih težav v delu bančnega sistema v zelo težavnem položaju, čeprav o tem, da bi bila na robu prepada, ni želel govoriti.

Minister je prepričan, da bo Španiji težave uspelo premagati in da se bo iberska država izkazala kot vzorčni primer za to, kako se izvleči iz globoke krize.

A ob tem je znova izrazil željo po ambicioznejšem ukrepanju na evropski ravni za zmanjšanje pritiska na Španijo. Spet se je tako zavzel za spremembo pogodbe o stalnem mehanizmu za stabilnost evra (ESM), tako da bi ta lahko svoj finančni potencial v višini 500 milijard evrov uporabil tudi za dokapitalizacije bank in ne le za pomoč državam.

Prav tako je podprl uvedbo dejanske bančne unije v območju evra s centraliziranim nadzorom nad velikimi sistemskimi in čezmejnimi bankami ter skupnim mehanizmom jamstev za bančne vloge.

"Španija je na razpotju in prihodnost evra se bo v prihodnjih tednih odločala prav v Španiji in Italiji. To pomeni, da moramo biti še posebej odgovorni," je bil jasen De Guindos, ki je ob tem zanikal, da prihaja do bega kapitala iz Španije. Čeprav je del bank res v velikih težavah, pa je po njegovih besedah 70 odstotkov bančnih ustanov finančno povsem zdravih.

Vlagatelji vseeno zalo zaskrbljeno zrejo v Španijo. Donos do dospetja na 10-letne španske državne obveznice se je na sekundarnem trgu tako danes znova zvišal in trenutno znaša 6,64 odstotka.

Istočasno pa vlagatelji očitno še naprej bežijo v naložbe, ki jih zaznavajo kot varne. Zahtevana donosnost na nemške 10-letne obveznice je dosegla novo rekordno nizko vrednost in je pri 1,16 odstotka.

Kljub številnim pomislekom glede francoskih javnih financ in zdravja drugega največjega evropskega gospodarstva pa se znižuje tudi zahtevana donosnost na francoske obveznice. Ta je danes dosegla rekordno nizkih 2,28 odstotka.