New York Times je razkril proces tedenskih poročil, na podlagi katerih se Obama vsak teden odloči, kdo bo nova tarča ZDA. Pred odločitvijo dobi še popis s slikami in kratkimi biografijami potencialnih tarč, dodaja portal.

Obama, ki slovi kot liberalni pravnik, nasprotnik vojne in zagovornik miru v Iraku in Afganistanu je sam vztrajal pri tem, da on odloča o končni odločitvi o usodi teroristov, ki so največja grožnja ZDA.

New York Times je pred kratkim natančno opisal Obamovo protiteroristično politiko, od takrat dalje pa se poraja mnogo moralnih dilem, o katerih Američani razpravljajo. Thomas Donilon, predsednikov svetovalec za državno varnost je za časnik razložil, da je Obama sam zahteval, da osebno odloča o omenjenih operacijah. Preden Obama vidi seznam teroristov, stotine obveščevalcev pregleda popise vseh in ocenjuje, kateri so trenutno največja grožnja državi. Vse se dogovori na videokonferenci, nato pa se slike in fotografije dostavijo predsedniku.

Poleg slik Obami dostavijo še predlog o tem, kdo bi moral biti naslednji na seznamu za umor. Ta tajni postopek je, kot poroča New York Times, iznajdba Obamine administracije. Potem, ko si Obama ogleda fotografije in prebere, o katerih teroristih je govora, osebno podpiše nadaljnjo akcija.

Kaj pa če je napadalec še otrok?

Kar pa se tiče moralnih dilem, poročilo navaja, kako mora Obama mnogokrat odločiti, kako in ali sploh izvesti napad. Dogaja se, da bi z raketo lahko streljali na središče, kjer se nahaja nek terorist, a je središče obkoljeno s civilisti, med njimi otroci.

Donilon je nadalje za časnik povedal tudi, da mora predsednik pogosto pregledovati tudi slike, na katerih so potencialni teroristi otroci, mladoletni. ''Koliko so stari ti ljudje,'' pogosto vpraša, saj je za ZDA pomembno, da vedo kakšna je strategija Al Kaide. Če so se teroristi odločili spremeniti taktiko in v boj vnesti otroke, potem se morala spremeniti tudi taktika Amerike.

Mnogi se sprašujejo, odkod si je predsednik, ki želi popolno spoštovanje zakonov v boju proti terorizmu, jemlje pravico, da po takem kratkem postopku presodi sam. Predsednik, trdijo njegovi sodelavci, meni, da mora prevzeti moralno odgovornost za take akcije, slabo vodeni napadi pa lahko načnejo integriteto Amerike.