''Poljska taborišča smrti''

Obama je svoje besede izrekel med včerajšnjo podelitvijo posthumnih odlikovanj heroju poljskega upora Janu Karskiju in drugim možem, s predsedniško Medaljo svobode, najvišjim ameriškim civilnim odličjem.

''Jan je v poljskem uporu med najtemnejšimi dnevi druge svetovne vojne delal kot kurir. Preden se je odpravil na eno svojih poti čez sovražnikove linije, so mu borci upora povedali, da se dogajajo masovni pomori Judov in ga celo pretihotapili v Varšavski geto in poljska taborišča smrti, da bi se
o tem sam prepričal,'' je dejal Obama.

''Ignoranca, neznanje in izkrivljanje zgodovine''

Tusk je dejal, da je opazka Obame ''polna ignorance, neznanja in slabih namenov'' poleg tega pa privede do ''izkrivljanja zgodovine''. ''Ko nekdo govori o t.i. poljskih taboriščih smrti, se to sliši tako, kot da nikoli ni bilo ne nacistov ne nemške odgovornosti in kot da Hitler ni nikoli obstajal.'' Dodal je še, da so Poljaki na to tematiko še posebej občutljivi in da ne gre le za vprašanje nacionalnega ponosa.

Dodal je, da so Obamove besede prizadele vse Poljake in pričakuje kaj več kot le izraz obžalovanja. "Gre za vprašanje ugleda ZDA," je po poročanju tujih tiskovnih agencij izjavil Tusk. Nekdanji predsednik Poljske Lech Walesa pa je Obamov spodrsljaj označil za zlato priložnost, da se zgodovinske zadeve razčistijo.

Pravzaprav so ''nemški kampi smrti na Poljskem''

Predstavnik ameriškega kabineta za nacionalno varnost, Tommy Vietor, je kasneje dejal, da se je Obama govoru zmotil in namesto ''nemških kampov smrti na Poljskem'' dejal ''poljski kampi smrti''. Dodal je še, da Bela hiša zmoto obžaluje in da ''napačne besede ne smejo nikakor zamegliti jasnega namena odlikovanja Karskija in ostalih pogumnih civilistov, ki so se postavili na stran človeške dostojnosti in se spopadli s tirani.''

Za Poljake je izjava, ki je v Ameriki nihče niti opazil ni, danes glavna novica na vseh medijih. Še posebej je za njih izjava seveda moteča, ker med drugo svetovno vojno Poljska ni hotela pomagati nacistični Nemčiji pri vodenju taborišč, ki so jih odprli na Poljskem. Poleg tega so bili Poljaki sami žrtve masovnih pobojev, več kot dva milijona civilistov je bilo pobitih med vojno.

V letih 1939 in 1945 je pod nemško okupacijo umrlo skoraj šest milijonov poljskih državljanov, med njimi polovica judov. Veliko jih je umrlo v nacističnih taboriščih na Poljskem, med njimi v taboriščih Auschwitz in Birkenau.

Karski je bil častnik v silah poljske vlade v izgnanstvu, ki se je prebil v varšavski geto in poročal o tamkajšnjih grozljivih razmerah. Preoblečen v ukrajinskega stražarja je obiskal tudi nacistično prehodno taborišče nedaleč od Varšave, kjer je na lastne oči videl pretepanja, pobijanja in nalaganje ljudi na tovorne vlake proti taboriščem smrti. Karski je bil po vojni profesor zgodovine v Washingtonu, umrl pa je leta 2000 v starosti 86 let.