"Če je kazenska ovadba vložena, mislim, da ni brez političnega motiva," meni Penko. Ponovil je, da pri ravnanju nekdanjega poslanca niso podani vsa zakonska znamenja očitanega kaznivega dejanja, še posebej ne, če se kazenska ovadba opira na posnetke novinarjev Sunday Timesa pod krinko, kar ni le nezakonito, temveč je to kaznivo dejanje samo po sebi.

Tožilstvo po njegovem v nadaljnjem postopku dodatnih dokazov ne bo pridobivalo, saj je običajno, da se hišne preiskave naredijo, preden se poda kazenska ovadba. Thalerjeve pisarne v prostorih Evropskega parlamenta za zdaj ni preiskal nihče, čeprav je bivši poslanec soglašal, da pristojni organi to storijo brez sicer potrebne sodne odredbe. Julija lani je preiskovalna sodnica zavrnila tudi predlog NPU za hišno preiskavo. Penko je dejal, da postopek teče naprej "kljub pomanjkljivim pravnim argumentom", in ocenil, da Thaler ne more biti obsojen.

Zoran Thaler nam je povedal, da si želi, da se postopek čim prej konča. Po njegovem bi se morali slovenski davkoplačevalci vprašati, zakaj pristojni potrebujejo 14 mesecev za nekaj, kar bi lahko opravili v sedmih do desetih dneh, saj gre za " preprost primer". Meni, da je "objekt izživljanj in žrtev medijske zlorabe", in upa, da se bo v procesu pokazalo, da ni delal nezakonito on, temveč nekdo drug.

Šele ko bo na sodišču potrjena zakonitost ali nezakonitost dela britanskih novinarjev pod krinko, lahko pričakujemo nadaljevanje Thalerjevih aktivnosti proti novinarjem Sunday Timesa oziroma proti medijski družbi News International.