Očitajo mu več kaznivih dejanj poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja, za kar je zagrožena kazen do treh let zapora, in zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic (predvidena kazen do enega leta zapora). Poleg Šumrade je v zvezi z dogajanji na diplomatsko-konzularnem predstavništvu (DKP) v Parizu v času, ko ga je vodil Šumrada (od maja 2006 do konca junija 2010 ), ovadena še ena oseba, kdo je to, pa nam niso želeli razkriti.

Proračun naj bi oškodoval za 350.000 evrov

Prav tako so bili tako na policiji kot na MZZ skrivnostni, na kakšen način naj bi Šumrada (in domnevno njegov podrejeni) storil očitana kazniva dejanja. Po neuradnih informacijah pa naj bi šlo za sum poneverbe kar 350.000 evrov. Kar pomeni, da je vsota, za katero naj bi proračun oškodoval bivši veleposlanik v Franciji, precej višja kot pri Petru Rebercu, ki naj bi za zasebne namene porabil dobrih 100.000 evrov davkoplačevalskega denarja. Res pa je, da je bilo Reberčevo sporno početje veliko bolj opazno, saj so pri njem našli celo skladišče orodja, pribora, goriva in drugega materiala (med drugim naj bi kupil štiri kilometre električnih kablov, 15 macol, 37 klešč, 107 izvijačev, 11 sekir...). Šumrada naj bi si po naših informacijah iz proračunskih sredstev nabavil stanovanje v Parizu. Tako je v diplomatskih krogih mogoče slišati, da naj bi za nakup stanovanja trošil denar, namenjen za najemnino rezidence, opozarjajo pa tudi na enormne zneske, ki mu jih je ministrstvo odobrilo za reprezentanco. Po teh informacijah naj bi takratni veleposlanik v Franciji Mladiko nenehno obveščal o porabi denarja za kosila in za druga srečanja s pomembnimi predstavniki države gostiteljice, zaradi česar mu je nenehno zmanjkovalo sredstev za pokritje ostalih stroškov. Ministrstvo pa mu je zahteve po dodatnem denarju vedno znova odobrilo.

Dimitrij Rupel, ki je bil zunanji minister večino Šumradovega vodenja DKP v Parizu, nam je včeraj dejal, da z omenjeno ovadbo ni seznanjen in da o Šumradi ne more reči nič slabega. Se je pa spomnil, da je imel takratni veleposlanik v Franciji nekaj težav in da je večkrat prekoračil limit.

Erjavec prejel pismo preganjanih in šikaniranih

Več o nepravilnostih na DKP v Parizu je razkril notranji inšpekcijski nadzor, ki je bil uveden v času ministrovanja Samuela Žbogarja, a na MZZ o ugotovitvah tega nadzora molčijo. "Poročila MZZ o nadzoru na DKP so namenjena izboljšanju poslovanja in odpravi napak oziroma pomanjkljivosti pri delovanju. Tovrstni podatki po mnenju ministrstva niso informacije javnega značaja, saj bi njihovo razkritje javnosti lahko povzročilo motnje v delovanju MZZ," so navedli. Zaradi "nemotene izvedbe postopkov" pa nam tudi niso želeli posredovati podrobnejših podatkov iz prijave suma storitve kaznivih dejanj.

Tudi Janez Šumrada je bil včeraj redkobeseden. Kot je dejal, se bo o omenjenih očitkih pogovarjal v navzočnosti svojega odvetnika, če bo stvar prišla na sodišče. Je pa prepričan, da je bil v prejšnjem mandatu žrtev pritiskov in preganjanj; vendar pa ne edina žrtev. Ob tem nam je Šumrada potrdil, da so o tem "preganjanju in šikaniranju" prizadeti obvestili sedanjega ministra Karla Erjavca. Kdo vse naj bi bili ti prizadeti, pa nam ni želel razkriti. Kot pravijo naši viri, naj bi se pod pismo Erjavcu podpisali predvsem nekateri diplomati, ki so blizu desni politični opciji (Šumrada je na državnozborskih volitvah leta 2004 kandidiral na listi SDS). Med podpisniki naj bi bil menda tudi Peter Reberc, česar nam Šumrada ni niti potrdil niti zanikal.