Podatki o prijavljenih primerih zadnjih petih let kažejo, da število prijav sovražnega govora iz leta v leto skokovito narašča. Leta 2007 je bilo takšnih prijav 195, leta 2010 že 801. Na prehodu v leto 2011 je bil na nekaterih spletnih straneh, ki omogočajo komentiranje uporabnikov, uveden gumb za prijavo sovražnega govora, posledica tega pa je, da je bilo leta 2011 kar 3359 prijav sovražnega govora, letos pa bo to število najverjetneje vsaj enkrat večje, saj so do konca aprila pri Spletnem očesu zabeležili že 2328 prijav.

Kot prikazuje spodnja tabela, je leta 2007 je Spletno oko policiji posredovalo 8 odstotkov vseh prijav, naslednje leto 13, leto pozneje, torej 2009, pa 15 odstotkov. Nato pa se trend obrne. Leta 2010 je bilo policiji posredovanih slabih 9 odstotkov prijav, 2011 pa (spomnimo, ob 3359 prijavah sovražnega govora) le 3,1 odstotka. Letos do konca aprila so pri Spletnem očesu od prejetih 2328 prijav policiji posredovali 30 primerov.

Leto Število prejetih prijav SG: Število posredovanih prijav SG policiji:
2007 195 16
2008 205 27
2009 311 49
2010 801 71
2011 3350 107
2012 2328 (do konca aprila) 30 (do konca aprila)

Ljudje si pojem sovražni govor pogosto razlagajo preširoko

"Zaradi gumba za prijavo sovražnega govora je seveda prijav veliko več," je za Dnevnik.si povedala koordinatorka prijavne točke Spletno oko Lija Mihelič in ob tem opozorila, da si ljudje pojem sovražni govor pogosto razlagajo širše, kot ga razlaga dosedanja policijska, tožilska in sodna praksa. "Kaj je prav in kaj narobe pri razlagi termina sovražni govor, je pri nas glede na trenutne dileme celo v sami strokovni javnosti zelo težko reči," dodaja Miheličeva.

"Vsekakor ne moremo pričakovati, da bodo sedaj vsi komentatorji na spletu, ki objavijo žaljive in drugače neprimerne komentarje, za to kaznovani s strani pristojnih organov," poudarja Miheličeva. "Organi pregona ukrepajo zgolj v primeru domnevne kršitve 297. člena KZ-1, medtem ko bi bilo za ostale sporne komentarje pričakovati predvsem ukrepanje s strani portalov."

Podatki s Policije kažejo, da je bilo število vloženih ovadb zaradi kršitev 297. člena KZ-1 (preberete si ga lahko v spodnjem okvirju) v letih 2010 in 2011 precej večje kot pred tem. Leta 2008 in 2009 je bilo zaradi sovražnega govora namreč vloženih 13 oziroma 9 kazenskih ovadb, leta 2010 in 2011 pa 34 oziroma 44.

"Prav je, da so kriteriji, kaj je kaznivo, strogi"

V letu 2010 je bilo 27 od skupno 34 kazenskih ovadb posledica posredovanja Spletnega očesa (spomnimo, Spletno oko je tega leta policiji posredovalo 71 primerov). Od tega je bilo 9 prijav vloženih zoper znane, 18 pa zoper neznane storilce, so nam še sporočili s Spletnega očesa, kjer podatkov za leto 2011 še nimajo. Miheličeva meni, da je prav, da so "kriteriji, kaj je kaznivo, strogi, saj je treba upoštevati tudi svobodo govora in tako dalje".

"Gumb za prijavo sovražnega govora je le ena izmed aktivnosti Kodeksa za regulacijo sovražnega govora na spletnih portalih," je še sporočila Miheličeva. "Kodeks določa tudi dosledno moderiranje sovražnega govora s strani spletnih portalov in druge ukrepe za zmanjševanje sovražnega govora. Je pa seveda od posameznega portala odvisno, v kolikšni meri izvaja posamezne ukrepe v praksi," dodaja.

Na tej povezavi si lahko preberete Kodeks za regulacijo sovražnega govora.

Policija: Dvig števila obravnavanih zadev je posledica večje ozaveščenosti ljudi

S Policije so za Dnevnik.si potrdili, da v zadnjih letih obravnavajo več prijavljenih in obravnavanih kaznivih dejanj na področju sovražnega govora, ta dejanja pa večinoma res izvirajo z elektronskih medijev, največkrat spletnih forumov. Ocenjujejo, da je razlog v dvigu števila obravnavanih zadev predvsem v dvigu ozaveščenosti ljudi, poudarili pa so tudi kvalitetno sodelovanje policije z organizacijo Spletno oko in bolj usmerjeno delo policije na tem področju.

"Preiskovanje katerekoli kriminalitete, ki je povezana s spletom, poteka tako s klasičnim zbiranjem obvestil, kot z uporabo računalniške tehnologije. Če je treba, se podatki pridobivajo tudi s pomočjo mednarodnega policijskega sodelovanja," so nam razložili pri Policiji, ob tem pa opozorili, da je kriminalistično preiskovanje zahtevno, ker skušajo storilci na najrazličnejše načine prikriti svojo identiteto, poleg tega pa na učinkovitost preiskovanja vpliva tudi časovna dostopnost takih vsebin in shranjevanje podatkov.

Pred dnevi smo na Dnevnik.si sicer poročali o 17 kazenskih ovadbah, ki jih je novomeška policija vložila proti uporabnikom foruma Radia Krke.