V nemškem Mannheimu se je namreč v sredo začelo večdnevno srečanje katolikov, na katerem pričakujejo več kot 50.000 vernih obiskovalcev. Osrednji uradni moto prireditve se glasi: "Tvegati nov prelom.". Na srečanju se bodo katoliki zaradi pomanjkanja volje po reformah iz vrhov Vatikana kregali o tem, kako bi cerkev prenovili od spodaj.

Tudi ženske so lahko duhovnice

Danes bo v alternativnem programu te prireditve dunajski župnik Helmut Schüller zahteval, da tudi ženske lahko postanejo duhovnice, da duhovniki lahko ustvarijo družino in kljub temu opravljajo svoje poslanstvo, ter se hkrati se zavzel za večjo moč laikov v cerkvi.

Na vprašanje novinarjev Der Spiegla, ali se bo uklonil vnaprejšnjim pritiskom prirediteljev, da v svojem nastopu ne sme spodbujati k neposlušnosti, je Schüller dejal, da tudi cerkvi dobro dene, če so njeni služabniki iskreni in svoja prepričanja javno izrazijo, njegova naloga ni, da ostaja priljubljen v vodstvu cerkve, temveč morajo župniki tvegati tudi neposlušnost, zato da bi se cerkev lahko razvijala.

Pobudo Poziv k neposlušnosti, ki se ji je v Avstriji priključilo že okoli 400 duhovnikov, je Schüller sprožil 19. junija lani. Po intervjuju v Spieglu je mož, ki ga avstrijska javnost že dolgo pozna po "neposlušnosti uradni liniji Vatikana", postal nadvse zanimiv tudi v Nemčiji. Pri tem Schüller ni od včeraj in avstrijski katoliki lahko po pravici veljajo za ene tistih, ki so se najbolj intenzivno upirali diktatu iz Vatikana.

Rojen je bil leta 1952 in je med letoma 1963 in 1971 obiskoval deški seminar v Hollabrunnu, kjer je poučeval tudi kasnejši dunajski kardinal Hermann Groer. Temu so kasneje očitali več spolnih zlorab iz tega časa, Schüller ni bil med tistimi, ki bi jim bil izpostavljen. Po maturi je študiral teologijo na univerzi na Dunaju in v Freiburgu.

Menedžer leta zaradi odličnega vodenja Karitasa

Po letu 1981 je bil v dunajski diocezi tisti, ki je bil odgovoren za mladino, leta 1988 je postal najprej dunajski direktor Karitasa, kasneje je dobrodelno organizacijo vodil na zvezni ravni. Za odlično vodenje ga je dunajska ekonomska fakulteta leta 1993 razglasila za menedžerja leta, istega leta je bil zaradi svojega iskrenega zavzemanja za begunce in tujce v državi naslovnik pisemske bombe Franza Fuchsa, ki so jo na srečo pravočasno odkrili.

Ko je Schönborn zamenjal dunajskega nadškofa Hermanna Groerja, je Schüller postal njegov generalni vikar. Le štiri leta zatem ga je "zaradi temeljitih razlik v stališčih" nenavadna odpoved, ki jo je Schönborn ponoči postavil pod njegov predpražnik, čakala pred vrati. Leto kasneje je postal vodja urada za spolne zlorabe pri dunajski nadškofiji, v tem času je opredelil pravila za sodelavce cerkve, kako ravnati v takšnih primerih, ki so jih zatem uveljavili v vseh škofijah.

Devet let kasneje je Schüller odstopil s tega mesta v prepričanju, da mora takšno funkcijo nositi nekdo, ki ni vpet v cerkveno hierarhijo. Tedaj, pravi, se je streznil in ve, kakšna je realnosti v cerkvenem vsakdanu. 25 aprila 2006 je z župnikom Udom Fischerjem javnosti predstavil pobudo župnikov, po kateri naj bi jim bilo omogočeno tudi družinsko življenje, lani poleti je cerkveno občinstvo pozval k neposlušnosti in zahteval, da duhovniki lahko postanejo tudi ženske in poročeni moški ter da je treba ignorirati prepoved maševanja laikov.

Helmut Schüller je trenutno župnik cerkve svetega Štefana v vasici Probstdorf v Marchfeldu, dušni pastir študentske organizacije dunajske univerze, duhovni asistent dunajskih katoliških študentov in od leta 2006 dušni pastir zveze dunajskih katoliških akademikov. Na vprašanje novinarjev nemškega tednika Der Spiegel, zakaj pridiga neposlušnost katolikom, je odgovoril, da cerkev v svojem realnem vsakdanu tako ali tako živi neposlušna Vatikanu, večina župnikov živi in deluje v neposlušnosti in dnevno ravnajo drugače, kot jim predpisuje cerkev. Gre le za to, da se konča sprenevedanje.