Testirali so samo paštete brez raznoraznih dodatkov, torej le tiste z napisom ''piščančja pašteta'' ali ''kokošja pašteta'' ne pa tudi paštet z napisi ''z jetri'' ali ''z zelenjavo''.

Koliko mesa je v mesnem izdelku?

Pašteta je klasificirana kot mesni izdelek, zato je test preverjal koliko mesa se dejasko nahaja v njih.
''Na označbah paštet je bila navedena dokaj različna količina mesa, od 24 do 50 odstotkov, našli pa smo tudi vzorec, kjer količina mesa ni bila zapisana, kar je glede na Pravilnik o splošnem označevanju predpakiranih živil obvezno," je poudarila prehranska strokovnjakinja z ZPS dr. Tanja Pajk Žontar in dodala, da je splošna ocena, da so vzorci piščančjih paštet v povprečju vsebovali več mesa kot vzorci kokošjih paštet.

Četrtina je maščobe

Paštete sodijo med energijsko bogatejša živila, k temu prispeva pomemben delež maščoba, saj jo je v povprečju v 100 gramih izdelka dobrih 25 gramov. Taka živila naj bi bila na naših krožnikih samo občasno in v manjših količinah, opozarja dr. Pajk Žontarjeva. Seveda je vsaka pašteta bolj zdrava, če ji dodate kak kos zelenjave.

Na testu so ugotovili, da večina paštet vsebuje vsaj enega ali več ojačevalcev arome, a med njimi ni bilo paštet, ki jih oglašujejo otrokom. Po mnenju strokovnjakov je mogoče doseči dober okus paštete z uporabo kakovostnega mesa in primernih začimb, zato na ZPS ocenjujejo, da uporaba ojačevalcev arome ni upravičena. Podobno velja tudi za konzervanse.

Jemo tudi ''z očmi''

Strokovnjaki so pregledali tudi zunanji videz in teksturo paštet, od vonja, teksture, občutka v ustih, barve. "Senzorične ocene so pokazale, da Slovenci ne izbiramo med ravno senzorično 'vrhunskimi' perutninskimi paštetami, saj je oceno 'zelo dobro' dobil le en vzorec piščančje paštete za otroke".