Komisija je na spletni strani Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije zapisala, da zmagovalna zasnova izpolnjuje vse programske zahteve, najbolj pa pozornost vzbuja način, kako uteleša in predstavlja univerzo v mestu in državi, način, ki je primerljiv s simbolično močjo bližnje Plečnikove knjižnice.“ Poudarjajo tudi, da je drugi najpomembnejši vidik "vključitev ruševin rimskega carda in decumanusa v nižje pritličje knjižnice,“ ki bo obravnavan kot častni vstopni prostor.

NUK 2: nezgrajen, a še vedno aktualen

Z mislijo na večinske uporabnike nove knjižnice, torej študente, stavbo odpre z vhodom nasproti Filozofske fakultete, vhod z Emonske pa poišče navezavo s Plečnikovo knjižnico. Osrednjo čitalnico oblikuje kot sodoben, razgiban prostor z različnimi vrstami manjših čitalniških prostorov in mest, hkrati pa jo spremeni v veliko "sobo knjig".

Natečaj za NUK II je naletel na velik odziv ne le domače, ampak tudi mednarodne strokovne javnosti. Mednarodna strokovna komisija je ocenjevala 120 prispelih elaboratov.

Za projekt gradnje nove stavbe NUK so sicer že konec osemdesetih razpisali arhitekturni natečaj (nanj je prispelo 26 del); žirija, ki ji je predsedoval takratni ravnatelj NUK Tom Martelanc, v njej pa je bil tudi arhitekt Boris Podrecca, pa se je odločila za projekt arhitekta Marka Mušiča. Vmes je minilo kar 21 let in ko so bili upi za novo stavbo že nekako pokopani, je ministrstvo decembra leta 2009 sporočilo, da bodo pogodbo (in devet aneksov) z Ateljejem Marko Mušič, d. o. o., ter s podjetjem za svetovanje, projektiranje in inženiring IBE razveljavili ter ponovno razpisali natečaj.

Oglejte si zmagovalni predlog za NUK II.