"Vi ste veliko več kot le ljudje, ki si želijo sprememb. Vi ste že gibanje, ki raste po Evropi in morda tudi v svetu," je svojim privržencem sporočil Hollande.

Iz Evrope in sveta medtem prihajajo čestitke Hollandeu. Italijanski premier Mario Monti je v čestitki izrazil upanje za tesno sodelovanje z Hollandeom, katerega cilj bo "vse bolj učinkovita in v rast usmerjena unija".

Britanski premier David Cameron mu je čestital po telefonu. Kot so sporočili z Downing Streeta, se oba veselita tesnega sodelovanja v prihodnosti in izgradnje še tesnejših odnosov med Veliko Britanijo in Francijo.

Tudi španski konservativni premier Mariano Rajoy je Hollandeu, prvemu socialističnemu francoskemu predsedniku po skoraj dveh desetletjih, poslal čestitko, danes pa ga bo poklical še po telefonu.

Belgijski socialistični premier Elio Di Rupo, edini voditelj iz držav EU, ki je med predvolilno kampanjo obiskal Francijo in podprl Hollandea, je izrazil podporo njegovemu gospodarskemu načrtu.

Kanadski premier Stephen Harper je Hollandeu prav tako čestital po telefonu.

Čestitke prihajajo tudi iz Latinske Amerike. Brazilska predsednica Dilma Rousseff je izpostavila, da "Francijo in Brazilijo združujejo ambiciozni dvostranski projekti". "Prepričana sem, da se bo to sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnjih letih," je zapisala na svojem blogu.

Tudi venezuelski predsednik Hugo Chavez, ki je trenutno na zdravljenju raka na Kubi, je Hollandeu čestital ob "jasni zmagi" nad Nicolasom Sarkozyjem.

Japonska vlada pa je sporočila, da bodo v Tokiu pozorno spremljali odzive Evrope na izvolitev socialista Hollandea.

Odzvali so se tudi v Pekingu. Kitajska je po Hollandejevi izvolitvi za francoskega predsednika izrazila pripravljenost na sodelovanje. Čestital mu je tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu in izrazil upanje, da se bodo dobri odnosi med državama nadaljevali.

Avstrijski kancler Werner Faymann pa je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA ocenil, da bi lahko izvolitev Hollandea pripomogla k njegovi zahtevi po uvedbi davka na finančne transakcije.

Kabul: V primeru umika Francije lahko prevzamemo varnost

Zmaga Hollandea odmeva tudi v Afganistanu in zvezi Nato, zlasti v luči njegove napovedi predčasnega umika približno 3400 francoskih vojakov iz dežele pod Hindukušem. Kot danes navajajo v Kabulu, so njihove sile pripravljene prevzeti odgovornost za varnost v letu 2013.

Francija je peta največja država po številu pripadnikov, ki sodelujejo v Natovi operaciji v boju s talibanskimi uporniki, zato verjetno toliko bolj odmeva obljuba zmagovalca francoskih volitev, ki jo je dal v predvolilni kampanji, da bo francoski kontingent še letos umaknil iz Afganistana.

Kot je namreč minuli teden izjavil Hollande, bi bil francoski umik do konca letošnjega leta prava stvar. Je pa ob tem poudaril, da bi se Francija pri tem uskladila z Natovimi zaveznicami in preprečila "varnostni vakuum", potem ko bi Francozi zapustili nemirno provinco Kapisa severovzhodno od Kabula, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "To bi storil ob dobrem sodelovanju z našimi zaveznicami," je še pojasnil.

Če bo to tudi dejansko uresničil, bi to pomenilo, da bi Francija dve leti prej kot zveza Nato končala svojo bojno vlogo v Afganistanu, kjer je do konca leta 2014 predviden zaključek bojnih operacij in umik zavezniških sil.

V Kabulu se, vsaj tako kaže, zaradi Hollandeove predvolilne napovedi preveč ne vznemirjajo. "Za nas je stališče Nata pomembnejše kot posamezne odločitve posameznih držav," je danes izjavil tiskovni predstavnik afganistanskega obrambnega ministrstva, general Mohamed Zahir Azimi. Kot je dodal, je Afganistan dobro pripravljen, da z letom 2013 prevzame vse varnostne odgovornosti.

Hollande se bo le nekaj dni po slovesni zaprisegi že sestal z voditelji zveze Nato, ki se bodo 20. in 21. maja sešli na vrhu v Chicagu. Vrh bo tako vsekakor priložnost tudi za razpravo o prihodnjih francoskih načrtih v Afganistanu.

Po navedbah Natovih predstavnikov so v zavezništvu sicer že pripravili rezervni načrt v primeru Hollandeove zmage nad sedanjim konservativnim francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem.

Tiskovni predstavnik Natovih sil Isaf, podpolkovnik Jimmie Cummings, je izpostavil pomemben francoski prispevek v Afganistanu, pa tudi njeno zavezo urjenju lokalnih sil. "Podpisali so dolgoročni dogovor z Afganistanom. Dali so jasno zavezo urjenju afganistanskih sil. Gre za močan znak upornikom, talibanom," je poudaril.

Vseeno pa je diplomat priznal, da stališča novega francoskega voditelja na sedežu zavezništva "niso toplo sprejeli", poroča AFP.