Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je po pogajanjih dejal, da s strani sindikatov novih približevalnih predlogov ni bilo, ministrstvo pa je sindikalni strani predložilo velik in uravnotežen paket na področju vrtcev, osnovnega in visokega šolstva ter znanosti, ki se "približuje interesom druge strani".

"Torej gre za kompleten pregled sprememb oziroma odstopanj od originalnega predloga," je poudaril Turk in dodal, da celoten paket v izobraževanje, znanost in kulturo prinaša dodatnih 40 milijonov evrov.

Po njegovih besedah tako vrtec za drugega otroka ostane v 70 odstotkih brezplačen, za tretjega otroka pa je brezplačen v celoti. Prav tako se ne spreminja čas, ko sta z otrokom iz višje starostne skupine sočasno vzgojiteljica in pomočnica, tudi nobena šola se ne bo spremenila v podružnično. Osnovnim šolam, ki imajo podružnice, pa se za vsako podružnico poveča normativ za knjižničarja in svetovalnega delavca. Interesnih dejavnosti učitelji ne bodo vodili zastonj, kot je bilo predlagano, ampak bo delo plačano in sistematizirano znotraj normativov učne obveznosti, tudi število otrok v razredu v osnovni šoli ostane pri 28. V znanost in visoko šolstvo vračajo oziroma, kot je dejal minister, dodajajo 20 milijonov evrov.

Vladna stran vztraja pri združevanju šolskih okolišev in pri normativu, da je najmanj 24 otrok v razredu.

Minister Turk je dodal še, da bodo odziv na sindikalni protipredlog dali v petek do 9. ure, ko se bodo nadaljevala pogajanja. "Dokler ni dogovorjeno vse, ni dogovorjeno nič," pravi minister, ki si zelo želi, da bi prišlo do soglasja s sindikati.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je povedal, da je bilo danes z vladne strani prvič začutiti resno pripravljenost za iskanje rešitev v smeri ohranitve kakovostnega javnega šolstva, čeprav je ostalo nekaj ključnih stvari še odprtih, zlasti pri vrtcih.

Štrukelj: Če bo zakon izglasovan, bo verjetno predmet referendumskega odločanja

"Pri vrtcih je ostala sočasnost znižanja v prvem starostnem obdobju taka kot je bila. Še vedno se ne umika normativa za heterogene oddelke, ki je za nas tudi s strokovnega stališča zelo pomemben, imajo še zahtevo po povečanju števila otrok v obeh starostnih skupinah, se pravi še dodatni otroci," opozarja Štrukelj.

Po njegovem mnenju so na vseh točkah pri vrtcih ostali neusklajeni. Poleg tega so nasprotovali dvigu normativa za čistilke na tisoč kvadratnih metrov. To se jim zdi povsem nesprejemljivo, ker bodo "tepene" pri vseh ukrepih, ki se tičejo regresa, potnih stroškov, dodaja Štrukelj.

Bili pa so pripravljeni na usklajevanja glede normativov, ki se vežejo na učno obveznost učiteljev pod pogojem, da se to umakne iz predloga zakona za uravnoteženje javnih financ. Nasploh si Štrukelj želi, da se iz zakona umakne vse, kar se tiče standardov in normativov v šolstvu.

"Kaže, kot da ima minister 40 milijonov evrov v kovčku. Jaz ne vem, kje jih je dobil, vse kar je danes bilo o številkah rečeno, je bilo, da bi se na raziskovalni dejavnosti in visokem šolstvu znižanja zmanjšala za 20 milijonov evrov, pri čemer je naša stran opozorila, da je to korak v pravi smeri," pravi Štrukelj.

A hkrati je opozoril, da se o bistvenih stvareh v vrtcih, osnovnih in tudi srednjih šolah danes niso dogovorili, je pa bil storjen premik, ki ga ni mogoče spregledati.