Kot smo obširno poročali na dnevnik.si, je bilo sprva predvideno, da bo predavanje v organizaciji koprske škofije potekalo v prostorih Šolskega centra Postojna. Direktorica ŠC Postojna Helena Posega Dolenc je včeraj sicer preklicala soglasje za najem prostorov.

Na današnji novinarski konferenci, ki jo je povezovala dr. Barbara Rajgelj, so govorniki opozorili na nevarnosti t.i. reparativnih terapij spreminjanja spolne usmerjenosti, ki hkrati nimajo nobene znanstvene podlage.

Kuhar: Pristopi spreminjanja homoseksualnosti dolgoročno neuspešni

Izredni profesor sociologije na Filozofski fakulteti dr. Roman Kuhar je na novinarski konferenci podrobno opisal tri različne pristope je k spreminjanju posameznikove spolne usmerjenosti (o njih si lahko preberete v spodnjem okvirjuI) in nato poudaril, da raziskave kažejo, da nobeden od omenjenih treh pristopov spreminjanja homoseksualnosti dolgoročno ni uspešen.

Nekateri subjekti so sicer poročali, da se je njihova spolna privlačnost do oseb istega spola po zdravljenju začasno zmanjšala (ali pa so se naučili nadzorovati spolno privlačnost) vendar so bile vse te spremembe začasne, vstop v heteroseksualna razmerja pa redka, je dodal Kuhar poudaril, da na osnovi znanstveno veljavnih raziskav ni mogoče trditi, da so poskusi spreminjanja spolne usmerjenosti uspešni – in da je možno spreminjati spolno usmerjenost. "Še več: poskusi spreminjanja spolne usmerjenosti imajo lahko izredno negativne stranske učinke, ki se kažejo v depresiji, anksioznosti, samomorilnosti, pa tudi v ukinjanju spolne želje in podobno," je dodal Kuhar.

Kot primer skupine, ki je povezana s t. i. gibanjem bivših homoseksualcev,  je Kuhar izpostavil ameriško skupino "Love and Action", ki organizira poletne tabore za najstnike, za katere zaskrbljeni starši vedo ali sumijo, da so istospolno usmerjeni. "Na teh taborih mladi ne smejo komunicirati z zunanjim svetom. Prepovedano je gledanje televizije in poslušanje popularne glasbe, ker naj bi ta spodbujala k homoseksualnosti. Kot del zdravljenja se morajo fantje briti vsak dan, dekleta pa si morajo briti noge dvakrat na teden," je program tabora opisal Kuhar. "Prepovedano je tudi nošenje določenih oblačil in modnih dodatkov. Te tabore omogoča cerkvena mašinerija, ki na ta račun dobro služi. Dvotedensko spreobračanje v heteroseksualnost v taboru Love and Action stane 2500 dolarjev, šesttedenski program pa 6000 dolarjev," je še povedal.

Blažič: Kaj če bi v prostorih šole predavali o zdravljenju katolicizma ali temnopoltosti?

Mladi pod pritiskom predsodkov in stereotipov v družbi

Psihiater doc. dr. Borut Škodlar, vodja enote za psihoterapijo psihoz na psihiatrični kliniki v Ljubljani, je poudaril, da so omenjeni primeri spreminjanja spolne usmerjenosti skrajno primitivni načini poskušanja spreminjanja posameznikovega vedenja, ki nimajo nobene upore v znanstvenih dognanjih. "Hkrati s tako primitivnimi metodami ni mogoče naslavljati nečesa, kar je tako kompleksno, kot je spolna usmerjenost," je dejal Škodlar in poudaril, da sta si psihološka in psihiatrična stroka enotni, da ni mogoče spreminjati spolne usmerjenosti in da so tovrstni poskusi pogosto izredno škodljivi za razvoj mladega človeka."

Škodlar je povedal je, da se v klinični praksi pogosto srečuje z mladimi, ki prevprašujejo različne vidike svojega osebnostnega razvoja, tudi področje spolnosti, in da je v teh primerih tem posameznikom treba ponuditi prostor za razpravo o teh vprašanjih, do katerih pa najpogosteje prihaja zaradi predsodkov in stereotipov v družbi. "Mladi so torej pod pritiskom teh predsodkov, zaradi tega," poudarja dr. Škodlar, "je potrebno odpravljati predsodke in stereotipe, ne pa zdraviti to, kar ni mogoče ali potrebno zdraviti, saj homoseksualnost ni bolezen".

Potek bolezni po okužbi z virusom HIV ni odvisen od religije

Dr. Janez Tomažič z Infekcijske klinike v Ljubljani se je v kratkem pisnem sporočilu odzval na trditve Luce di Tolveja, da je HIV v njegovem telesu izginil potem, ko je postal heteroseksualec. Tomažič je poudaril, da "ko je enkrat oseba okužena s HIV, potek bolezni ni odvisen od spola, barve kože, nacionalnosti, spolne usmerjenosti, svetovnega nazora in podobno, temveč predvsem od pravočasnega in ustreznega zdravljenja".

Ob zaključku konference je Rajgljeva opozorila še na javni izjavi Zbornice kliničnih psihologov Slovenije in Slovenskega centra za raziskovanje samomora, ki prav tako opozarjajo, da ni znanstvenih dokazov, da bi bili poskusi spreminjanja posameznikove spolne usmerjenosti uspešni in da so stranski učinki tovrstnega početja lahko zelo nevarni.