"Koordinacija je danes izpolnila svoj del obljube, ki jo je dala včeraj vladi, da bo pripravila pisni predlog, ki je bil sicer na pogajanjih že zavrnjen, kar je nekoliko paradoksalno," je pojasnil Štrukelj.

Vlada je po njegovih besedah zagotavljala, da se ne more odločiti o nadaljnjih približevanjih, če ne dobi pisnega predloga sindikatov. "Vse bolj dobivam občutek, da vlada iz nam neznanih razlogov zavlačuje, da se na nek način vleče iz pogajanj in da išče razloge, ki krivde ne bi obdržali na njeni strani," je dodal.

Sindikati v pisnem predlogu vladi pristajajo na sedemodstotno znižanje plač ob hkratni odpravi obeh četrtin, ob tem pa so zapisali tudi pogoje za leto 2013, je povedal Štrukelj. Dodana so napredovanja v nazive, ki so ustavljena že dve leti in pa pogoj, da se umaknejo standardi in normativi v šolstvu, ki izrazito posegajo v javno izobraževalno mrežo, zlasti v vrtce in osnovne šole.

To je po njegovih besedah zdaj enoten predlog z izjemo dveh ločenih mnenj policijskih sindikatov, ki se razlikujeta od enotnega mnenja ostalih stavkajočih sindikatov. O podrobnostih ločenih mnenj Štrukelj ni želel govoriti, je pa njihovo stališče zanj razumljivo.

Pričakujejo, da se bo vlada do predloga opredelila že danes

Pojasnil je, da vlada ni izpolnila zavezujočih obljub iz prejšnjih stavkovnih dogovorov s policijskima sindikatoma, ki želita že nekaj časa rešiti nekatera specifična vprašanja, ki tarejo policijo in policiste. Štrukelj pričakuje, da se bo vlada do predloga opredelila že danes in se bodo pogajanja nadaljevala najkasneje v petek.

Policijski stavkovni odbor bo pobudo za referendum vložil v petek, podpisov imajo dovolj

Po besedah generalnega sekretarja Sindikata policistov Slovenije Francija Frantarja so v ločenem mnenju zapisali, da sindikati policistov ne morejo podpreti enotnega predloga glede plač. Med razlogi je omenil, da vladna stran še ni odgovorila na vse stavkovne zahteve Sindikata policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije. Minister za delo in vodja vladne pogajalske skupine Andrej Vizjak pa je po njegovih besedah na prvih pogajanjih napovedal, da bodo ponovno preučili stavkovne zahteve in dopolnili odgovor vlade.

Policijska sindikata želita celovito urejati vse odprte probleme, je pojasnil Frantar. Ne želita se pogajati samo o vladnih varčevalnih ukrepih, ampak tudi o odpravi anomalij, o vrednotenju delovnih mest, pa tudi o novem položaju, ki se ustvarja v policiji z zmanjšanjem kadra in sredstev za opremo, je dodal.

Preberite še: Vlada na mesto glavnega inšpektorja za delo imenovala Franca Rančigaja

Frantar je opozoril, da se bo letos zaradi izpolnjevanja pogojev in predvidenih ukrepov vlade upokojilo več kot 400 policistov, hkrati pa se ne zaposluje nikogar. To po njegovih besedah pomeni prihranke pri plačah, hkrati pa še večjo obremenitev policistov, ki jih je na policijskih postajah že zdaj premalo.

Zato sta sindikata zahtevala, da se o teh posebnostih in problemih, ki se tičejo samo policistov ali ministrstva za notranje zadeve, pogovarjajo s posebno podskupino vladne pogajalske skupine za stavkovne zahteve. V pogajanjih o varčevalnih ukrepih policijska sindikata po Frantarjevih besedah ne moreta biti konstruktivna, ker se ne moreta pogajati samo o enem delu svojih zahtev ampak se lahko samo o vseh.

Policijski sindikat Janši: Žalite, zavajate in sprejemate pogodbe, ki iz nas delajo hlapce

"Ponovno nek signal, da to ni kakšna resna prioriteta vlade"

Minister za delo in vodja vladne pogajalske skupine Andrej Vizjak je v današnjem pogovoru Štruklju dejal, naj se o nadaljevanju pogajanj dogovori z Lidijo Apohal Vučkovič, ki na vladni strani vodi podskupino za pogajanja o stavkovnih zahtevah glede plač in drugih prejemkov javnih uslužbencev. Ob tem je Štrukelj ocenil, "da je to ponovno nek signal, da to ni kakšna resna prioriteta vlade".

Opozoril je, da je v tem trenutku v stavki 100.000 javnih uslužbencev, ki so razen policistov stavko prekinili, ne pa še končali. Ključne stavkovne zahteve po njegovih besedah v tem sporu niso rešene, sindikati tako pričakujejo, da bo vlada bolj resno pristopila k tem pogajanjem. Zdi se, kot da je njena volja in želja, da bi se z nami dogovorila, po prvem dnevu stavke bistveno padla in da imajo zdaj neko drugo agendo, je še dejal Štrukelj.

Apohal Vučkovičeva je pojasnila, da sta se z vodjem koordinacije stavkovnih odborov dogovorila, da se bodo pogajanja o plačah in drugih prejemkih javnih uslužbencev nadaljevala v ponedeljek, ker je za petek že napovedana seja Ekonomsko-socialnega sveta.