Tožilstvo s tožilko Ingo Bejer Engh na čelu je s podrobnim izpraševanjem poskrbelo za sistematično sesuvanje njegove zgodbe o razvejani tajni organizaciji, uperjeni proti priseljencem in multikulturnosti v Evropi, o kateri je Breivik pisal v svojem 1500 strani dolgem manifestu, ki ga je objavil na internetu. Če je bil namen tožilstva, da Breivika prikaže kot navadnega zločinca, ki je za razlago svojega lanskega poboja 77 ljudi napletel napihnjeno zgodbo, v kateri je zmešal resničnost, laži in pretiravanja, je včeraj po ocenah opazovalcev na sodišču storilo velik korak proti svojemu cilju.

Kdo so Vitezi templjarji, Anglež Richard in Srb iz Liberije?

"Vaš namen je zasejati dvom, da ta skupina res obstaja," je tožilki včeraj zabrusil Breivik, ko ga je spraševala o Vitezih templjarjih, skupini, ki naj bi jo po zgledu srednjeveške bratovščine Breivik pomagal ustanoviti leta 2001 v Londonu. Policija je po lanskem napadu, ko je Breivik v Oslu podtaknil bombo, ki je ubila osem ljudi, na otoku Utoya pa postrelil 69 ljudi, večino iz podmladka laburistične stranke, preiskovala trditve, da je Breivik del mreže posameznikov, ki bi lahko uprizorili podobna krvava dejanja. Dokazov niso našli.

Breivik je v torek samozavestno prebral trinajst strani dolgo uvodno izjavo, včeraj pa ni hotel odgovoriti na številna vprašanja, deloval je nervozno, na čelu se mu je nabiral pot. "Upam, da ne boste več trošili časa za to, da me zasmehujete," je rekel v nekem trenutku, vidno vznemirjen. Toda tožilka je vrtala naprej, v njegove trditve, da se je leta 2001 v Liberiji srečal s Srbom, ki naj bi se skrival pred roko pravice zaradi vojnih zločinov in naj bi bil soustanovitelj Vitezov templjarjev (norveški tisk je poročal, da naj bi šlo za Milorada Ulemeka Legijo). Vrtala je v trditve o Richardu, domnevnem angleškem mentorju Breivika v organizaciji. (Britanski tisk je poročal, da naj bi šlo za Paula Raya, voditelja skrajno desničarske Angleške obrambne lige, ki je dejal, da je s svojimi idejami morda vplival na Breivika, a je obenem njegovo dejanje zavrnil kot "čisto zlo".) Vrtala je v trditve, da je v Evropi osemdeset celic, kakršno naj bi predstavljal Breivik, in da so pripravljene ponoviti njegovo dejanje. Na vprašanje, od kod mu to število, Breivik ni imel odgovora. "Ne vem," je rekel, "na začetku nas je bilo petnajst." O Srbu, o Richardu in o drugih ni hotel dajati izjav, rekoč, da ne želi, da zaradi njega koga aretirajo.

Profesor antropologije: Zaslišanje je zanj velika sramota

Breivik je včeraj dejal, da so vse trditve v manifestu točne, "so pa določene podrobnosti poveličane zato, da se prodajajo". Na vprašanje, kaj natančno prodaja, je dejal: "Če želiš navdihniti druge, prodajaš sanje".

Thomas Hylland Eriksen, profesor socialne antropologije na univerzi v Oslu, je ocenil, da Breivik deluje vse bolj zagrenjeno, in sicer zaradi napada tožilstva na njegovo samopodobo borca za krščansko Evropo in sovražnika muslimanov. Pri tem meče senco dvoma na to podobo tudi sam, saj je, denimo, med zaslišanjem zelo pohvalno govoril o organiziranosti Al Kaide in Osami bin Ladnu. "Današnje zaslišanje je zanj velika sramota, saj dokončnih odgovorov ne more ponuditi, ker bi se izkazalo, da nas je vse skušal zavesti s svojimi lažmi in da je večina njegovih trditev o tajnih mrežah, organizacijah, srečanjih in zarotah plod domišljije," je rekel Eriksen in dodal, da je logično, da bo Breivik vztrajal pri svojem do konca, sicer bi se njegova zgodba in podoba dokončno sesuli.

Breivik: 21 let zapora je "patetika"

Ob koncu včerajšnjega zaslišanja je Breivik tudi dejal, da bi ga morali ali izpustiti ali ubiti, češ da je 21 let zaporne kazni, kolikor mu največ grozi, "patetično". Kazen bi mu sicer lahko podaljševali v nedogled, če bi ocenili, da je nevaren. Obstaja pa druga, kot je že prej dejal sam, zanj še precej hujša možnost, da ga razglasijo za neprištevnega in ga za neomejen čas pošljejo v psihiatrično ustanovo.

Tožilstvo je včeraj končalo zaslišanje, nato pa so Breiviku prva prijazna vprašanja že zastavili njegovi odvetniki. Breivik bo pričal skupno pet dni, torej do vključno ponedeljka, danes bo na vrsti tretji dan. Sojenje pa bo trajalo deset tednov.