Gašparovič je na novinarski konferenci po pogovorih s slovenskim predsednikom dejal, da so odnosi med Slovaško in Slovenijo odlični, vendar pa imata državi še "rezerve". Po njegovih besedah je sodelovanje še možno okrepiti na področjih izobraževanja, kulture in znanosti.

Še posebno bi se bilo treba posvetiti vzajemnim investicijam v obeh državah, je poudaril slovaški predsednik. Pri tem je omenil vprašanje obnove in izgradnje avtocest ter železniških prog, kjer sodeluje tudi slovensko podjetje Plama Izoterm.

Türk je izpostavil dober razvoj trgovinskih odnosov. Kot je pojasnil, blagovna menjava raste, v letu 2011 se je povečala za 11 odstotkov glede na leto poprej. Raste tudi pomen Luke Koper kot slovenskega pristanišča, ki servisira Srednjo Evropo. Slovaška je glede na količino pretovora na tretjem mestu med državami.

Predsednika sta se tudi strinjala glede nujnosti širitve EU. "Nas veseli, da bo Hrvaška kmalu postala članica EU in v širitvi unije vidimo eno od vitalnih potreb," je dejal Türk.

Slovenija in Slovaška imata po besedah obeh predsednikov podobna stališča glede vrste vprašanj, tudi glede vprašanja zaposlovanja mladih. Gašparovič rešitev tega problema vidi v ciljnem izobraževanju ljudi na področju gospodarstva in možnosti izmenjav. Kot je dejal, se bo tega izziva morala lotiti vsaka država članica posebej, pa tudi EU skupaj.

Türk pa je dejal, da v Sloveniji razumemo problem zaposlovanja mladih, ki bo verjetno ena prioritet naše vlade in EU. Po njegovem je eden ključnih problemov, da je treba sedanjim naporom za fiskalno stabilnost dodati prizadevanja za krepitev rasti. "Tu EU ne sme zaostajati, ne smemo izgubljati časa," je poudaril Türk.

Po dvostranskih pogovorih sta predsednika nagovorila gospodarstvenike, ki so sodelovali na slovaško-slovenski poslovni konferenci. Po besedah Türka se na današnjem srečanju potrjuje misel, da morajo podjetja v danih razmerah delovati ne le doma, ampak tudi regionalno in globalno. "Priložnosti za to obstajajo, gre za to, kako hitro in kako dobro jih znamo izkoristiti. Krepiti moramo sodelovanje z našim sosedstvom, kamor sodi tudi Slovaška," je poudaril.

Tudi na konferenci je Türk poudaril, da sta državi dosegli raven, ko morata razmišljati zlasti o vzajemnih investicijah in razviti obliko delovanja za trajne investicije. Med področji, kjer je sodelovanje možno, je znova izpostavil logistične povezave. "Srednja Evropa se logistično povezuje in mi moramo biti del tega povezovanja in moramo skrbeti, da bo čim bolj aktivno," je dejal.

Predsednik Türk ima v okviru dvodnevnega uradnega obiska na Slovaškem danes na programu tudi srečanje s predsednikom slovaškega parlamenta Pavolom Paško in premierom Robertom Ficom, zvečer pa ga bo na delovni večerji gostil kolega Gašparovič.

Obisk bo sklenil v petek, ko bo med drugim obiskal Bansko Bystrico, kjer ga bo sprejel tamkajšnji župan Peter Gogola.