Predsednik republike je v pogovoru za današnjo izdajo Primorskega dnevnika ocenil, da je vlada začela "z zelo ambicioznimi, radialnimi predlogi", sedaj pa je treba voditi ta proces tako, da se bo dosegel konsenz.

"Pogovore je treba voditi tako, da bodo vlada, sindikati in delodajalci in politične stranke drug drugega poslušali in da se po tej poti doseže skladna celota. Ne bo mogoče uspeti samo s parcialnimi ukrepi, še zlasti, če bodo preveč radikalni," je ocenil Türk.

"Vztrajanje na nekem svojem konceptu, ki je pretirano pod vplivom neoliberalističnega pogleda, ne bo omogočalo konvergence in tistega konsenza, ki ga potrebujemo," je prepričan Türk.

Pomembnost politične podpore

Tako bi bilo po njegovem mnenju prav, da vlada v naslednjih tednih spozna, "kako pomembna je politična podpora temu njenemu poskusu". In če se bo ta politična podpora vzpostavila, potem bo tudi uspeh dosežen, je prepričan.

Sam sicer meni, da bi bilo dobro podaljšati izvajanje interventnega zakona in s tem zamrznitev plač tudi v drugo polovico leta, vmes pa "opraviti potreben pogovor, zato, da bi se dosegla skladna celota".

S pravično razporeditvijo bremen in pametno davčno politiko se po Türkovem mnenju da sestaviti varčevalni paket, ki pomeni odrekanje in je bolj vzdržen, kot je to videti danes. Glede davčne politike predsednik meni, da bi morala bolj zajeti gospodarsko močnejše ljudi v družbi. Po njegovem mnenju je potrebna tudi razprava o povečanju davka na dodano vrednost.

Na vprašanje, ali Slovenija potrebuje tehnično vlado, je predsednik republike dejal, da ta trenutek še ne, vendar za prihodnost tega ni mogoče izključiti.

"Odgovor na to vprašanje je odvisen od modrosti sedanje vlade. Če bo znala nastopiti dovolj modro in poiskati sogovornike za konsenz, potem bomo napredovali, sicer pa ni mogoče izključiti njenega neuspeha in takšne rešitve, ki bi zahtevala bolj tehnično sestavo vlade," je še dejal.