Vsaka stavka se enkrat konča s takšnim ali drugačnim kompromisom, je povedal Janša. Ob tem ga "nekoliko žalosti", da se stavka pripravlja že od samega začetka, ko sploh ni bilo jasno, kakšen bo izid pogajanj. Poudaril je, da pogajanja še vedno potekajo, ukrepi pa tudi še niso dokončno sprejeti, zato za stavko po njegovem ni jasnih razlogov.

Premier je pojasnil, da je vlada na prejšnji seji sprejela poseben sklep, da bo vladna koalicija sama vložila dopolnila k rebalansu proračuna za uskladitev določenih stvari, če pride do kakršnega koli delnega ali popolnega dogovora s sindikati.

Za stavko tako po Janševih besedah ni nobenih formalnih razlogov, zato tudi ne bo plačana. Prav je, da sindikalni voditelji, ki pozivajo k stavki, to svojemu članstvu tudi jasno povedo, je poudaril.

Štrukelj: Država bo morala kriti stroške stavke

Sicer pa so se take stavke doslej že napovedovale, je še povedal Janša in dodal, da je bila stavka celotnega javnega sektorja napovedana tudi nekaj let nazaj, še danes pa se ne ve točno, koliko javnega sektorja je takrat stavkalo.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je še pred začetkom današnjih pogajanj z vlado medijem dejal, da bo v primeru stavke stroške morala kriti država, ki "je tudi povzročila to stavko". "Že zdaj krši veljavne dogovore in če delodajalec krši veljavne dogovore, mora tudi nositi stroške stavke," je povedal.

Štrukelj je ob robu pogajanj premierjevo napoved komentiral z besedami, da "Janša v sebi lastni maniri spet grozi". Po njegovih ocenah predsednik vlade o tem ne more odločati, temveč bo o tem odločalo sodišče. Kot je poudaril, to ni stavka za povečanje plač in pravic, temveč gre za ohranitev pridobljenih pravic. Tako se bo na sodišču pokazalo, ali jo bo moral plačati delodajalec, zato bi moral tudi premier počakati na to odločitev, je dejal.

Ščernjavič: Podpisali smo

Vodja dela pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je namreč medijem pokazal sporazum o prekinitvi stavke, ki sta ga 13. oktobra 2010 podpisali takratna vlada in sindikati, po njegovih besedah pa je zavezujoč tudi za Janševo vlado. Dejal je, da sta se v njem obe strani strinjali, da bo v primeru ponovne stavke, ki bi bila posledica kršitve tega sporazuma, takšna stavka plačana. Po besedah Ščernjaviča je zato Janševa napoved "neprimerno in dodatno zastraševanje" stavkajočih in delavcev.