Od 670 vzgojno-izobraževalnih zavodov, kjer je organiziran Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz), so po Štrukljevih besedah stavko izglasovali v 662 zavodih. Za stavko se niso opredelili v dveh osnovnih, dveh glasbenih in eni srednji šoli, na dveh fakultetah in na enem zavodu za izobraževanje odraslih. Od skupno dobrih 38.600 zaposlenih, ki so se udeležili volitev, jih je stavko podprlo 94 odstotkov, je pojasnil Štrukelj.

Glasovanja o stavki se je po njegovih besedah udeležilo tudi 622 zaposlenih v kulturi, za stavko je glasovalo 563 zaposlenih. Kot je pojasnil Štrukelj, so stavko med drugim izglasovali v ključnih kulturnih institucijah, tudi muzejih, arhivih in Slovenski filharmoniji, v štirih organizacijah pa je niso izglasovali.

Med zaposlenimi v znanosti pa se je po njegovih besedah glasovanja o stavki udeležilo 1424 zaposlenih, podprlo pa jo je 1224 zaposlenih, kar je okoli 86 odstotkov. Med drugim so stavko podprli tudi na Inštitutu Jožefa Štefana.

Takšne podpore niso pričakovali

Kot je dejal Štrukelj, v izglasovanje stavke niso dvomili, vendar tako enotne podpore niso pričakovali. Štrukelj, ki je sicer tudi predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja, pravi, da zaenkrat podatkov o opredelitvi glede stavke zaposlenih na drugih področjih še nima. Konfederacija sicer od vlade zahteva, da umakne nepravične ukrepe, ki razgrajujejo socialno državo, ohrani dosežene standarde kakovosti javnih storitev, ne odpušča in ne znižuje plač javnih uslužbencev.

Štrukelj odgovarja Turku: V zgodovino greste kot minister, ki je zagovarjal največje znižanje sredstev za izobraževanje

Stavka, ki jo po Štrukljevih besedah lahko še prepreči dogovor z vlado, bo tako 18. aprila potekala v vseh organizacijah, kjer so jo izglasovali. Kot pojasnjuje Štrukelj, se bo stavka začela ob šestih zjutraj in se bo istega dne ob 19. uri prekinila. Glavni stavkovni odbor se bo nato sproti odločal, kje, za koliko časa in v kakšnem obsegu stavko sprožati v prihodnje.

18. aprila bodo po Štrukljevih napovedih predvidoma v vseh mestnih občinah protestni shodi, v Ljubljani pa pripravljajo shod pred vlado.

Zaprti bodo vrtci in šole

Ta dan bo tako predvidoma zaprta tudi večina vrtcev in šol. Vendar se bodo, kot je pojasnil Štrukelj, s tistimi starši, ki nimajo nobene druge možnosti, poskušali dogovoriti, da bo lahko otrok dan varno preživel v vrtcu. "Pričakujemo, da bodo starši podprli naše zahteve in obranili take javne vrtce, kot jih imamo zdaj," je še poudaril Štrukelj.

Stavka bo sicer po njegovih besedah pomenila težave, neprijetnosti in verjetno veliko jeze, za kar se je Štrukelj državljanom že vnaprej opravičil in dodal, da je te težave povzročila vlada. "Nihče nas ne sili, da tako drastično, v tako kratkem času tako globoko posežemo v dolg," je prepričan Štrukelj, ki je takšno ravnanje označil kot "iracionalno, celo ideološko trmo, ki se jo gre zdajšnja vlada". Po njegovem prepričanju bi bilo bolje ukrepe izvesti v daljšem časovnem obdobju.

Ob tem se Štrukelj tudi sprašuje, zakaj so v rebalansu proračuna predvideni tako brutalni posegi prav v šolstvo. "Nasprotujemo vsem ukrepom v šolstvu, ki posegajo v kakovost javnega izobraževanja," je poudaril. Vprašal se je tudi, zakaj država najprej ne zniža sredstev zasebnim šolam in ne ukine financiranja zasebnih fakultet.

Štrukelj je kritičen tudi glede ravnanja ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žige Turka, saj so njegov odgovor na svoje pismo glede spremembe standardov in normativov v šolstvu, poslano na ministrstvo, najprej prebrali v medijih. Zakonska dolžnost ministra je, da pred spremembami za mnenje zaprosi reprezentativne sindikate, poudarja Štrukelj. O tem naj bi se sicer pogovarjali na sestanku danes popoldne.