Položaj, ki je pripadel dosedanjemu poveljniku poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje Slovenske vojske v mariborski Kadetnici, je najvišji, kar jih je Slovenija kadar koli zasedala v zvezi Nato.

Za mesto namestnika poveljnika Kforja sta se potegovali tudi Avstrija in Italija, ki pa sta od kandidature odstopili.

Zveza Nato na Kosovu deluje od marca 1999. Sile Kfor trenutno štejejo okoli 5800 pripadnikov, poveljuje pa jim Nemec Erhard Drews. Slovenija ima na Kosovu okoli 300 vojakov. S Pograjcem bo imela na Kosovu dva visoka predstavnika, saj je posebni predstavnik in vodja urada EU na Kosovu bivši slovenski zunanji minister Samuel Žbogar.

Hojs je sicer danes na prvem obisku pri slovenskih vojakih na misijah v tujini, spremljajo pa ga načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič ter predstavniki odbora DZ za obrambo. Po BiH bodo danes obiskali tudi Kosovo. Kot je minister povedal po predstavitvi delovanja slovenskega kontingenta v operaciji Eufor, so se danes seznanili z varnostno situacijo v BiH, "ki je v tem trenutku razmeroma dobra".

BiH je tudi na poti k temu, da dobi vabilo zveze Nato za članstvo, a sam ne verjame, da se bo to zgodilo že maja na vrhu zavezništva v Chicagu. Hkrati pa tudi te opcije ne izključuje popolnoma. Kot je dejal, obstaja minimalna možnost, da se to vprašanje uredi že do takrat.

Med člani delegacije so tudi poslanci - predsednik odbora za obrambo Franc Jurša (DeSUS) ter člana odbora Matej Tonin (NSi) in Saša Kos (Pozitivna Slovenija). Jurša je v izjavi za javnost dejal, da so s stanjem in razpoloženjem Slovenske vojske v BiH zelo zadovoljni.

Povedal je, da je bil s Hojsom in Božičem na sprejemu pri poveljniku Euforja ter poveljniku poveljstva Nata v Sarajevu, kjer so se seznanili z njihovimi nalogami. Tveganje, ki so mu danes izpostavljeni slovenski vojaki na misiji v BiH, je po oceni Jurše bistveno nižje kot v preteklosti. A iz vseh podatkov, ki so jim jih danes predstavili, je razvidno, da tveganje še vedno obstaja, je dodal poslanec.

Hojs je temu dodal, da so slovenski vojaki na tem območju ustrezno in sodobno opremljeni. Ob tem pa je izpostavil, da so tudi že slovenski vojaki opozorili na slabo opremljenost armade BiH, njihova usposobljenost pa da je glede na slabo opremo "temu primerna". Nikakor pa ne bi mogli reči, da niso usposobljeni, je menil Hojs, saj da se usposobljenost vojakov BiH glede na prispevke tujih sil zvišuje iz leta v leto.

Po besedah ministra vojska BiH tako Slovenijo kot ostale članice Nata prosi za donacije, "vendar pa danes tudi članice Nata niso več sposobne takih donacij kot nekoč".