Po Hojsovem mnenju je sedanja vlada glede Afganistana v drugačnem položaju kot prejšnja, saj je bolj enotna v stališču, da treba z zavezništvom vztrajati. "Zdi se nam pošteno z zavezništvom oditi, kakor smo skupaj tudi prišli," je dodal minister. Spomnil je na stališče Pozitivne Slovenije, ki je zahtevala, da treba vojake umakniti takoj, a kot pravi Hojs, takih potez ni mogoče povleči čez noč.

Ob tem dodaja, da tudi sam umik slovenskih vojakov iz tega območja ne bi pomenil prihranka sedmih milijonov evrov letno, koliko stane udeležba v Afganistanu. Že sam umik je veliko dražji, če se umikaš sam, je pojasnil, obenem pa treba te vojake, ki so sedaj na misiji, plačevati, tudi ko so doma, prav tako je treba tudi vzdrževati opremo in jo uporabljati. "Veliko bolje je, da je vojska vpeta v aktivnosti, kot pa da pripadniki v vojašnicah pometajo in ne gredo na teren," je še menil minister, ki je prepričan tudi, da afganistanske varnostne sile trenutno še niso sposobne same zagotavljati varnosti. A kljub temu Hojs verjame, da se bo Slovenija iz te države umaknila do konca leta 2014, kakor je sklenila vlada.

Med pogovorom o slovenskih misijah v tujini je minister ocenil, da bi moralo sodelovanje Slovenije dobiti ustrezno potrditev z enim od poveljniških mest. Takšen položaj lahko po njegovih besedah Slovenija zaseda le na območjih, kjer ima dovolj veliko formacijo. Na Kosovu je trenutno okoli 300 pripadnikov Slovenske vojske, zato se je Slovenija vložila vlogo za poveljniški položaj na tem območju.

Če bi ta položaj naši državi tudi pripadel, bi za to za Slovensko vojsko po ministrovi oceni pomenilo veliko priznanje, hkrati pa bi se položaj in ugled Slovenije utrdil v regiji in svetu. STA je sicer že poročal, da naj bi po neuradnih podatkih novi namestnik poveljnika Natovih sil na Kosovu postal brigadir Bojan Pograjc.

Minister je v intervjuju omenil tudi, da je ob prihodu na ministrstvo ugotovil, da je v tem resorju "ogromno ljudi", ki so imeli pooblastilo razpolagati s proračunskim denarjem denimo za nabave ali storitve. Takoj ob prihodu je tudi zahteval, da se t.i. specialne cene za obrambno ministrstvo pregleda na trgu. Omenil je tudi racionalizacijo izplačevanja potnih stroškov, denimo s tem, da se vojake premestil v vojašnice bližje domu.

Hkrati je Hojs še razkril, da že pregledujejo predloge sprememb zakona o obrambi, ki so nastali že v prejšnjem mandatu. Pri spremembi zakona o obrambi je potrebna dvotretjinska parlamentarna večina, zato Hojs poudarja, da bo potreben konsenz, vendar je po njegovih besedah kar nekaj vprašanj, kjer bo iskanje politične rešitve težavno. Ob trem je dodal, da o združitvah obeh obveščevalnih služb ne razmišljajo.