Pripravljeni smo se namreč pogajati o vsem razen o plačah," je po pogajanjih povedal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) Branimir Štrukelj. Dejal je tudi, da je KSJS vladi predlagala, da bi lahko javni uslužbenci kakšen dan delali zastonj, "solidarnostno".

Vladna stran je po Štrukljevih besedah napovedala, da bo predlog varčevalnih ukrepov danes vlada sicer obravnavala, ne pa še tudi sprejela. Dogovorili so se, da se bodo znova sestali jutri.

Stavka je vse bliže

Stavka javnega sektorja, ki jo je za 18. april napovedala Štrukljeva KSJS, dobiva vse jasnejše obrise. Poleg Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) in Policijskega sindikata Slovenije (PSS) so pripravljenost na akcijo včeraj potrdili tudi preostali sindikati KSJS.

Ob tem je Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije (ZSVS) že sporočil, da se bo stavka v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva  začela ob 9. uri in končala ob 15. uri, njeno nadaljevanje pa bo v skladu s sklepi stavkovnega odbora KSJS. Stavka naj bi potekala v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, lekarnah, socialno-varstvenih zavodih, posebnih socialnih zavodih, varstveno-delovnih centrih in zavodih za usposabljanje, centrih za socialno delo, zavodih za zdravstveno varstvo in Institutu za varovanje zdravja (IVZ).

KSJS je sicer po številu članstva druga največja sindikalna centrala v Sloveniji, takoj za Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Po zadnjih podatkih, ki izhajajo še iz leta 2006, naj bi imel KSJS Slovenije v sedmih reprezentativnih sindikatih skupno nekaj več kot 73.000 članov, od tega SVIZ 39.000, Sindikat delavcev zdravstva in socialnega varstva nekaj manj kot 18.000, Sindikat delavcev v zdravstveni negi  8000, Policijski sindikat Slovenije 6100 članov, Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze okoli 1300, Sindikat delavcev v pravosodju 825 in Sindikat javnih uslužbencev Slovenije 256 članov.

"Huda represija" nad zaposlenimi v državni upravi

O stavki se v teh dneh izreka tudi druga polovica sindikatov javnega sektorja. Vodja pogajalske skupine Drago Ščernjavič je povedal, da skupne odločitve še niso sprejeli, da pa v sindikatih že zbirajo podpise. Tako je Sindikat državnih organov Slovenije (SDOS), v katerem je Ščernjavič sekretar, poslal poziv svojim 6800 članom v državni upravi, občinah ter zavodih in agencijah. Ščernjavič je ob tem opozoril, da se v zadnjih dneh v državni upravi zaradi sindikalnih aktivnosti izvaja "huda represija".

Janez Posedi, nekdanji vodja pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja in sedanji predsednik Pergama, je povedal, da se bo pogajalska skupina o stavki odločala po današnji seji vlade. Na vprašanje, ali se bodo pri stavki pridružili konfederaciji, je odgovoril, da za skupno akcijo "ni ovir", a da morajo najprej videti stavkovne zahteve. Teh KSJS namreč še ni naredila. Iz te skupine naj bi se sicer stavki pridružila vsaj Sindikat policistov Slovenije (SPS) in Sindikat carinikov Slovenije.

Stavka še zdaleč ni izključena tudi v sindikatih, ki pokrivajo "realni sektor". Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je povedal, da bo danes, ko bo vlada sprejemala rebalans in varčevalne ukrepe, dan odločitve. "Od tega, kaj bo vlada sprejela, bodo odvisne naše prihodnje aktivnosti," je dejal Semolič.