Japonska, Kitajska, Hongkong, Singapur poleg ZDA, Kanade in Velike Britanije postajajo trgi, ki lahko ne samo uživajo v najdražjih vinih, ampak jih hkrati kupujejo za špekulacije. Vina gredo iz kleti za nekajkrat nižjo ceno, kot jo utegnejo imeti v kakšni tokijski ali londonski restavraciji. Recimo: v Burgundiji napolnijo nekaj več kot 5000 steklenic najboljšega vina Romanee Cont za ceno 500 ali 600 evrov za steklenico. V gostilni le nekaj korakov naprej od kleti pa lanskega letnika ne morete dobiti pod dva tisoč evri. Boljši letniki enakega modrega pinota se v z Michelinovimi zvezdicami ocenjenih gostiščih že dotikajo meje 10.000 evrov.

Današnja razvrstitev je tabela najdražjih (uradno) prodanih steklenic vina, ki so bolj ali manj starejših datumov, od letnikov, ki so bliže našim dnem, pa je na trgu trenutno najdražje ledeno vino Royal DeMaria iz leta 2000, katerega pollitrsko stekleničko prodajajo po 30.000 dolarjev, od klasičnih pa že omenjeni burgundec Romanee Conti letnik 1990 za 28.112 dolarjev. Kaj še skrivajo vinski poslovneži v svojih sefih, je seveda veliko vprašanje. Mimogrede, če se kdaj odločite za takšen nakup, strokovnjaki priporočajo, da vsakih petdeset let zamenjate zamašek. Pomagali smo si z bolj ali manj uradnimi podatki, lestvicami in portaloma wineinvestment.com in decanter.

Chateau Cheval Blanc, 1947 (304.375)

V veliki steklenici je sicer kar šest litrov bordojca, ceno pa so dosegli novembra 2010 na dražbi v ženevskem Christie's. Strokovnjaki menijo, da bo vino doseglo vsaj še 50 let, preden se bo pokvarilo. Sicer pa gre za eno od dveh vin na svetu, ki jih vzgajajo na bordojski lokaciji Premier Grand Cru (A). Zanimivo je, da je od leta 1998 lastnik "gradu belega konja" Bernard Arnault, lastnik številnih najbolj prestižnih draguljarskih, parfumskih, oblačilnih in alkoholnih podjetij in hkrati četrti najbogatejši človek na svetu.

Heidsieck, 1907 (275.000)

Leta 1998 so iz voda v finskem zalivu izvlekli tovor kakšnih 2000 steklenic Heidsieckovega šampanjca (modri pinot, chardonnay, postič) iz leta 1907. Ladjo z izvrstnim šampanjcem za rusko carsko družino so namreč leta 1916 potopili Nemci, čeprav je bil načrt, da se mimo nevtralne Švedske izognejo pastem prve svetovne vojne, na videz dovolj pameten. Posel za zgoraj omenjeno ceno je bil sklenjen na avkciji v hotelu Ritz Carlton (kje drugje kot) v Moskvi. Menda se pripravlja še nekaj vinskih serij, ki so jih v zadnjih letih našli v morju.

Château Lafite Rothschild, 1869 (232.692)

Vino se do jeseni 2010, ko so ga na Sothebyjevi dražbi v Hongkongu prodali za tako rekordno ceno, ni niti premaknilo iz rodne kleti. Na dražbi pa je klet, ki je v lasti družine Rothschild, dosegla še enajst solidnih prodaj (azijskim) kupcem. Denimo: steklenica iz leta 1929 je dobila novega lastnika za 34.000 dolarjev. Prodali so še nekaj reči iz prejšnjega stoletja. In jasno, Kitajci računajo, da bodo cene samo še rasle. Mimogrede, lastnik kleti je postal James de Rothschild leta 1868, torej le leto dni pred zmagovalnim proizvodom.

Chateau Margaux, 1787 (225.000)

V bistvu gre za najdražjo steklenico, ki je bila kadar koli razbita. Vrednost steklenice so namreč ocenjevali na pol milijona dolarjev, zavarovalnica pa je lastniku Williamu Sokolinu izplačala (le) zgoraj omenjeno vsoto. Gre za vino iz zapuščine tretjega ameriškega predsednika Thomasa Jeffersona, o čemer naj bi pričale tudi njegove začetnice Th. J. Chateau Margaux je ena od petih najpomembnejših kleti in se ukvarja z vinom že od leta 1570, večinski delež v podjetju pa ima Grkinja Corinne Mentzelopoulos.

Chateau Lafite, 1787 (160.000)

Leta 1985 je bila steklenica sicer neužitnega vina prodana na dražbi v londonski hiši Christie's. Kupil jo je Malcolm Forbes, eden od dedičev revije Forbes. Cena steklenice torej še bolj očitno kot v drugih primerih ni vezana na kvaliteto vina, čeprav območjem v Bordeauxu, ki jih obdelujejo Rothschildovi, ni oporekati kakovosti. Steklenico so drago prodali, ker ima, kot še nekaj drugih pomembnih, vgravirane začetnice prvega lastnika, ameriškega predsednika Jeffersona.

Romanée Conti, 1945 (123.900)

Prva letina ob koncu druge svetovne vojne je bila izvrstna. Najboljši burgundski proizvajalec je takrat trgu ponudil zgolj 600 steklenic modrega pinota. Omenjeno steklenico so prodali na Christiesovi dražbi lanskega maja zasebnemu ameriškemu kupcu. Zanimivo pa je, da so na isti avkciji prodali zaboj s šestimi steklenicami Romanne Contija iz letnika 1999. Cena? 14.000 za buteljko. Nobenega dvoma ni, da bo cena napitka iz malega vinograda na gričkih Burgundije samo še rasla.

Chateau d’Yquem, 1811 (119.000)

Prvo belo na seznamu je bordojsko sladko vino. Leta 1811 je bilo leto, ko se je na nebu kar 260 dni kazal Veliki (Flaugergeus) komet. Imel naj bi neverjeten vpliv na letino vina in povsem logično je lani, ob 200-letnici pojava, stekleničko sladkega kupil vinski ljubitelj in pisec Christian Vanneque. Dražba je bila v londonskem Ritzu. Menda je vino večno in steklenico lahko odprejo kadar koli v prihodnosti. Vanneque jo namerava odpreti avgusta 2017 ob petdesetletnici svojega ustvarjalnega dela. Malicali bodo fois gras in sir roquefort.

Chateau Mouton Rothschild, 1945 (114.614)

Še eno vino iz pomembnega zmagovalnega letnika, tokrat iz Bordeauxa. Na vrhu etikete ima steklenica (dvojni magnum) oznako - črko V, pod njo pa napis ANNEE DE LA VICTOIRE. Jasno, če kdo, potem so bili Francozi veseli zmage nad Hitlerjem. Sicer pa gre še za eno klet, ki jo je ustvarjala (judovska) družina Rothschild. Njihova vina so klasični bordojci, ki dosegajo vse višje cene. Steklenica, o kateri pišemo, je bila prodana leta 1997 na dražbi hiše Cristie's v Londonu.

Château Lafite, 1865 (111.625)

Maja 2006 je bila prodana steklenica, dvojni magnum, torej tri litre bordojca, na dražbi pri londonskem Sotheby's. Neznani kupec iz Evrope je bil na liniji kar po telefonu, prejšnji lastnik pa je bil poslovnež s Floride Russell H. Frye, eden največjih zbiralec dragocenih vin na svetu. V vsakem primeru gre za eno zadnjih letin, preden so klet kupili Rothchildovi, letniki, ki jih (poleg omenjenih na tabeli) priporočajo strokovnjaki, pa so še: 1864, 1870, 1874, 1947, 1949, 1959, 1966…

Chateau d’Yquem, 1787 (100.000)

Še enkrat najboljše sladko vino na svetu. Južni del Bordeauxa, Sauternes, je idealna lega za vino, ki ga mnogi štejejo za najboljše na svetu. Vino je leta 2006 kupil ameriški zbiralec na dražbi v Londonu, po zadnjih podatkih pa naj bi cena steklenice zrasla že na 140.000 dolarjev. In kaj je na tej trgatvi tako posebnega? Enologi pravijo, da je bila letina dobra, a hkrati ironično dodajajo, da gre za leto, ko so ZDA sprejele ustavo in je James Watt razvil prvi parni stroj.