"To je ponosna država gostoljubja in nihče se pri vas ne počuti tujca. To sem vedel in to sedaj vidim in čutim v mojem srcu," je dejal 85-letni papež, preden se je z letališča v svojem "papamobilu" popeljal v mesto Leon, kjer bo v nedeljo maševal pred množico okrog 300.000 ljudi. Calderon je povedal, da je Mehika država z vrednotami in načeli, ki verjame v družino, svobodo, pravico in demokracijo ter da jih je papežev obisk napolnil z radostjo.

Papež Benedikt je tudi na letališču ponovil to, kar je povedal novinarjem že v času 14-urnega poleta čez Atlantik, namreč da je prišel v Mehiko kot romar upanja, ki moli za vse, še posebej pa za tiste, ki trpijo zaradi starih ali novih nasprotij, zamer in vseh oblik nasilja. Med poletom je spomnil na vojno proti mamilom, ki je doslej od leta 2006 zahtevala skoraj 50.000 življenj, in pozval Mehičane, naj se odrečejo malikovanju denarja, ki hrani mamilarsko nasilje.

Iz tiskane izdaje: Papeški obisk zapostavljene celine

Velika odgovornost cerkve je po njegovih besedah, da izobražuje in uči moralne odgovornosti, sname masko z malikovanja denarja, ki zasužnjuje ljudi, in sname masko z lažnih obljub, ki stojijo za kulturo mamil. Papež je prispel v državo, kjer je 80 odstotkov od skupaj več kot 112 milijonov prebivalcev katolikov. Zvezna država Guanajuato, kjer je pristal, je malce bolj konservativna od drugih in bolj v skladu z doktrino Vatikana glede splava in pravic homoseksualcev. Tam so predlani aretirali sedem žensk zaradi splava, ki je dovoljen le izjemoma.

Spolni škandali duhovnikov sicer spremljajo papeža tudi v Mehiki. Del Mehičanov namreč želi, da papež poleg vsega ostalega omeni tudi pokojnega ustanovitelja krščanske sekte Kristusove legije Marciala Maciela Degollada, ki je dolga leta zlorabljal mamila spolno pa semeniščnike. Benedikt XVI. je še kot kardinal Joseph Ratzinger leta 2006 odstranil Maciela s položaja. Vendar pa mu žrtve zlorab zamerijo, da tega ni storil že prej, ker pred kratkim izdana knjiga ene od žrtev trdi, da je Vatikan za obtožbe o zlorabah vedel vse od leta 1998. Papež se z žrtvami zlorab ne bo srečal.

Takole je na letalu pozdravil novinarje in fotoreporterje (foto: Reuters).

Papež bo po Mehiki obiskal tudi Kubo, kjer katoličani predstavljajo okoli deset odstotkov prebivalstva. Med poletom je poudaril, da da "marksistična ideologija ne ustreza več realnosti". Kubance je pozval, naj najdejo "nove modele, strpno in konstruktivno", pri tem pa jim želijo pomagati. Benedikt XVI. ni prvi papež, ki bo obiskal Kubo. Njegov predhodnik Janez Pavel II. je bil tam na zgodovinskem obisku leta 1998, ko je kubanske oblasti pozval, naj se odprejo svetu.

V Vatikanu so sicer pred odhodom papeža v Latinsko Ameriko poudarili, da bosta obiska pastoralne narave, kljub temu pa so vsaj na Kubi pričakovanja od obiska velika tudi na politični ravni. Cerkev je namreč postala pomemben sogovornik komunistične vlade Raula Castra. Dialog med Castrom in havanskim kardinalom Jaimejem Ortego, ki se je začel leta 2010, je privedel do izpustitve 130 političnih zapornikov.

Po navedbah kubanske opozicije naj bi jih bilo zaprtih še kakih 50 in upajo, da bo papežev obisk na otoku prispeval k njihovi izpustitvi. V sedmih letih pontifikata Benedikta XVI. je to njegov drugi obisk Latinske Amerike, kjer živi približno četrtina vseh katoličanov na svetu in hkrati prvi v kateri od špansko govorečih držav. Pred tem je namreč sveti oče leta 2007 obiskal Brazilijo.