Po besedah predstavnikov združenja je fotovoltaika eno najhitreje rastočih dejavnosti v evropskem in svetovnem merilu. Rezultat razvoja fotovoltaike v Sloveniji je bil v lanskem letu podvojitev števila zaposlenih - na področju fotovoltaike in dopolnilnih dejavnosti je bilo lani zaposlenih 2400 oseb, potem ko jih je bilo leto prej 1200.

Po raziskavah Evropskega združenja fotovoltaične industrije vsak megavat proizvedenih in instaliranih fotovoltaičnih panelov na svetovni ravni ustvari 30 delovnih mest, pri čemer podatek o zaposlitvi upošteva celoten proces fotovoltaike, vse od proizvodnje celic do postavitve sončne elektrarne.

V Sloveniji panoga fotovoltaike zajema vse faze - od proizvodnje fotovoltaičnih modulov do postavitve sončnih elektrarn na ključ. Ker je poleg tega panoga močno izvozno naravnana, pri izračunu učinka na ustvarjanje novih delovnih mest ni večjega odstopanja od svetovnega povprečja, so poudarili v združenju.

Optimistične so tudi napovedi zaposlovanja v panogi v Sloveniji v prihodnosti. Predvidene stopnje rasti zaposlovanja znašajo od letošnjih 70 odstotkov do 30 odstotkov v drugi polovici desetletja. Število zaposlenih na področju fotovoltaike naj bi tako prihodnje leto že preseglo 4000. Na področju celotne EU medtem evropsko združenje do leta 2020 pričakuje skupno prek dva milijona delovnih mest.

"Slovenija se je odločila za pravilen način podpiranja obnovljivih virov energije z zagotovljenim odkupom električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov. S tem poleg izpolnitve cilja po 25-odstotnem deležu zelene energije v skupni končni rabi energije do leta 2020 spodbuja tudi razvoj dejavnosti, ki so povezane s proizvodnjo zelene energije," so še zapisali v združenju.