Poslanec Meršol je povedal, da človek v svojem življenju počne marsikaj. "O svojih dejanjih tudi vsak sam presoja in tudi jaz sem že zdavnaj dal pod črto tisto, kar se je dogajalo pred 40 leti," je povedal. Izpostavlja, da smo takrat živeli v drugi državi, v drugačnem sistemu in okoliščinah, in da ob odhodu v London ni deloval proti državi, ampak za njo. In deloval je tako, da ni nikogar ogrožal, je dejal.

Sedaj je izpostavljen hudim očitkom, kar po njegovih besedah gotovo ni prijetno. Prijatelji mu svetujejo, naj ne "kloni" pod pritiski, katerih namen je prikrivanje aktualnih afer s starimi zgodbami, meni nekdanji odgovorni urednik Dela. Poslanska kolegica Župevčeva pa je dejala, da je Meršol pred poslansko skupino odkrito spregovoril o svojem delovanju v Londonu.

Odločitev, kaj bo storil, so v PS po zagotovilih Župevčeve prepustili Meršolu samemu, sedaj pa bodo to odločitev spoštovali. Tako kot Meršol je tudi Župevčeva izpostavila, da gre za druge zgodbe, ki so se dogajale v neki drugi državi, v drugih pogojih in drugih časih. Pomembno je tudi to, da Meršol s svojim ravnanjem ni nikomur povzročil nepopravljive škode, dodaja Župevčeva.

Kako daleč še?

Obenem se sprašuje, kje bomo končali oziroma kako daleč v zgodovino se bo posegalo in kako daleč se bo šlo pri iskanju politično neprimernih oseb. V Pozitivni Sloveniji se po besedah Župevčeve za razliko od nekaterih drugih strank ne nameravajo cel mandat ukvarjati z iskanjem po arhivih, saj menijo, da imamo v Sloveniji bolj pomembna vprašanja.

Je pa brskanje po arhivih po oceni Župevčeve očitno namen nekoga drugega, saj danes že bere drugo zgodbo o poslancu, ki je prav tako "slučajno" iz njihove poslanske skupine. Zato je po njenem mnenju več kot očitno, da se začenja sezona političnega odpiranja arhivov. Prepričanja je, da temu pritrjuje tudi današnja odločitev vlade o razrešitvi Matiča in imenovanju Dežmana.

Dejala je, da je vlada očitno s figo v žepu zatrjevala, da ne bo odpirala ideoloških vprašanj, sedaj pa se zgodbe z arhivi pojavljajo že v začetku njenega mandata. Ena poglavitnih nalog vlade bo po oceni Župevčeve brskanje po arhivih z namenom diskreditacije posameznikov.

Glede Matiča je dejala, da se je SDS že lani zavzemala za njegovo krivdno razrešitev, ob letu osorej pa da si je stranka to željo "pač izpolnila". Sedaj pa na mesto direktorja arhiva prihaja človek, "ki mu nova vlada daje zahvalo za vse usluge zadnjih let", je sklenila poslanka.

Spomnimo ...

O Meršolovemu sodelovanju s SDV smo poročali včeraj, v stranki so dejali, da je to poslančeva osebna stvar in da mora odločitev o odstopu sprejeti sam.

Meršol naj bi agentom tajne službe o svojih stikih s sodelavci in tujci poročal tudi v letih po vrnitvi v domovino. Pri tem je imel tajno ime "Lingvist".