Očitno poskuša na vse možne načine pridobiti del volilcev skrajne desničarke Marine Le Pen in tako zmagati v prvem krogu predsedniških volitev 22. aprila. To bi po njegovih računih ustvarilo potrebno dinamiko za zmago nad socialistom Françoisom Hollandom v drugem krogu 6. maja, kjer ankete sedanjemu predsedniku še vedno zelo slabo kažejo.

Sarkozyjeva zahteva po novih pogajanjih o schengenskem sporazumu temelji tudi na velikem evroskepticizmu med Francozi. Zaradi podobne volilne računice Hollande obljublja nova pogajanja o fiskalnem paktu.

Ne tako trden člen EU

Že v nedeljo je sicer Sarkozy zahteval tudi večjo udeležbo srednjih in manjših evropskih podjetij pri evropskih javnih naročilih. Tako se podobno kot Hollande prikrito zavzema za vzpostavitev protekcionizma na evropski ravni, medtem ko ga Le Penova, ki je velika nasprotnica EU, odkrito zahteva na nacionalni ravni.

S tem, ko je v nedeljo postavil pod vprašaj schengenski sporazum, je Sarkozy pokazal, da ni več trden člen EU, kot se je do zdaj mislilo. Vsekakor Hollandu ne bo mogel več tako zlahka očitati, da ruši EU. Vse to je cena za poskus pridobitve skrajno desničarskih in drugih evroskeptičnih volilcev.

Po zadnji anketi, ki jo je prejšnji teden objavil dnevnik Le Monde, je več kot polovica Francozov indiferentna ali celo sovražna do evropskega združevanja. Samo 43 odstotkov Francozov meni, da EU Franciji omogoča vpliv na svetovno gospodarstvo in politiko. Večina oziroma 56 odstotkov Francozov želi, da se o njihovi nacionalni politiki več odloča v Parizu in manj v Bruslju, čeravno bi s tem škodovali evropskemu združevanju. Francozi si najbrž večinoma želijo nekako takšno pozicijo v EU, kot jo ima Velika Britanija, ki ni v schengenskem območju in nima evra.

Hollande proti fiskalnemu paktu

V intervjuju za nemški tednik Der Spiegel je Hollande ponovil, da ga v fiskalnem paktu moti predvsem to, da ni govora o spodbujanju gospodarske rasti. Izrazil je sicer spoštovanje do Angele Merkel in napovedal, da bo po morebitni izvolitvi najprej obiskal njo. A ne namerava več dopustiti, da bi bila Francija, kot pri sklepanju fiskalnega pakta, podrejena Nemčiji. Po njegovem mnenju bi se Nemci morali zavedati, da svoj veliki gospodarski uspeh dolgujejo tudi velikemu povpraševanju po nemških izdelkih v evropskih državah. V Nemčiji pa celo nekateri socialni demokrati menijo, da je Hollande naiven, ko domneva, da bi lahko Nemčija prek evrobonov dala sredstva za projekte v drugih državah EU, ki naj bi spodbujali gospodarsko rast.