Rado Pezdir se je, kakor je napovedal, danes srečal z notranjim ministrom Vinkom Gorenakom, kjer sta govorila glede "spopada s paraziti“. Gorenaku je, kot poroča portal 24ur.com, povedal, da je Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) predal konkretne informacije, imena in postopke glede podkupovanja.

S prijavo je do sedaj čakal, ker je hotel najprej izvedeti čim več informacij in zadevo zaključiti kot celoto, sprožiti pa je želel tudi širšo akcijo, v katero je vključil tudi svoje Društvo za pravno državo. Pojasnil je, da so tako na NPU kot na protikorupcijski komisiji njegove pozive in državi in njegov namen dobro sprejeli in podprli. "Zaenkrat hočem verjeti v pravno državo," so Pezdirja citirali na 24ur.com.

Pezdir je dodal, da je v zadnjih dneh prejel približno trideset sporočil ljudi, ki opisujejo različne primere korupcije v državi. Pri treh načinih podkupovanja, ki si jih lahko preberete tukaj, gre za tri konkretne primere, ki bodo v javnosti prišli v roku tedna dni, je ekonomist povedal za Žurnal24.

"To niso več moje zgodbe, ampak zgodbe drugih, ki se jih bojijo prijaviti, bi pa radi, da pridejo ven," je še povedal ekonomist, njegov cilj pa je javnosti posredovati čim več, da bodo ljudje vedeli, kaj je korupcija, poroča brezplačnik.

Odzivi na Pezdirjevo kolumno: "Manični lunatik"

Med številnimi se je na Pezdirjevo kolumno na svojem blogu odzval tudi Andrej Drapal. "Popolna zmeda v glavi g. Pezdirja je v preteklosti že ustvarjala populistične učinke, zaradi katerih si ne bi niti v sanjah želel, da bi ga poznal,“ je zapisal na samem začetku in nadaljeval, da je Pezdir pri "samopromotivni salvi“ spregledal dejstvo, "zaradi katerega je njegova akcija zgolj nesrečna zgodba maničnega lunatika“.

Drapal nadalje razlaga, da je podkupovanje pretok denarja ali drugih oblik materialnega okoriščanja od civilne družbe do javnih uslužbencev, menjava vrednosti med posameznimi entitetami civilne družbe pa je poslovni odnos, kar pa v nobenem primeru ne more biti podkupovanje. "Če bi se napeljevanje, kot ga opisuje g. Pezdir, zgodilo nekomu, ki ni manični lunatik, bi zadrego potencialnemu naročniku razložil približno tako, kot če bi k meni prišel nekdo z željo, da mu izdrem zob,“ je zapisal Drapal in dodal, da bi v takem primeru sam povedal, da za takšno storitev ni usposobljen.

Denar so mu ponujali le zaradi prijateljevanja z ljudmi na oblasti

Drapal je še zapisal, da je iz Pezdirjevih izjav razvidno, da so mu "kufre denarja“ ponujali zgolj zato, ker je prijatelj z nekaterimi, ki imajo v rokah moč odločanja, kar po Drapalovem mnenju znova pomeni, da ni šlo za podkupovanje, ampak za to, da ti potencialni naročniki nimajo pojma o lobiranju, saj menijo, da je njegova vrednost skrita v kontaktih. (Andrej Drapal je sicer sam registriran kot lobist.)

"Ti potencialni naročniki so torej kot kmetje, ki bi želeli plačevati lokalnemu vraču, naj jim pričara dež v suši. To ni kaznivo, je pa neumno. Ker pa so se obrnili na vrača, ki je zapovrh še manični lunatik, jim je ta zdaj vrgel nazaj očitek, da so skušali izkoristiti njegovo prijateljevanje z Bogom. Prav to nam v resnici govori g. Pezdir: “Moje prijateljevanje z Bogom ni naprodaj!”

Drapal je svoje mnenje o Pezdirju objavil tudi na svojem twitter uporabniškem računu, kjer je svoje pisanje na blogu napovedal z naslovom "Demokratični deficit g. Pezdirja oziroma zakaj sem ponosen, da ga ne poznam“, več odzivov na njegovo pisanje, kakor tudi Drapalove odgovore, pa si lahko preberete tukaj.

Bi se odzval enako, če v zgodbi ne bi bil nekdo, ki mu je blizu?

Na Pezdirjeve besede se je odzval tudi medijski teoretik Boris Vezjak, ki je zapis na svojem blogu razdelil na šest točk, Pezdirjevo "veliko zgodbo o parazitih“ pa skušal razumeti tudi kot "prispevek k več razprave o življenju korupcije pri nas“.

Vezjak se najprej sprašuje, zakaj bi nekdo sploh želel podkupiti Pezdirja, ki nima nikakršne uradne funkcije ne na vladi ne na ministrstvu in ne v stranki DLVG. Glede na to, da Pezdir pred paraziti brani svojega prijatelja, se Vezjak sprašuje, ali ni tudi to sumljiva okoliščina, saj je "prijateljstvo tudi korupcijsko-preventivna kategorija“. Nadalje pa se še vpraša, ali bi se "Pezdir enako vehementno odzval, ko bi nekdo želel prek njega vplivati na kakega drugega člana vlade, ki mu ni blizu?“

Vezjak je izpostavil še dejstvo, da je Pezdirjev ministrski prijatelj Janez Šušteršič zaposlil prijateljevo soprogo, hkrati pa na svoje blogu poskrbel še za razlago "kronizma“.