Kot so za STA pojasnili na trboveljski občini, je bila ta točka na pobudo svetnice in predsednice sveta delavcev Lafarge Cementa Desanke Petrič uvrščena na dnevni red ponedeljkove seje. Na podlagi sprejetega sklepa komisije za gospodarstvo in proračun ter na pobudo predsednika te komisije Gregorja Kite pa so jo svetniki z dnevnega reda umaknili. Glavni razlog za umik je bil, da jo je treba zaradi njene aktualnosti obravnavati celostno.

Na trboveljski občini so še povedali, da so bili predstavniki Lafarge Cementa na sejo povabljeni kot poročevalci za omenjeno točko dnevnega reda. Župan Vili Treven in predstavniki Eko Kroga ter trboveljske civilne iniciative pa so se dogovorili, da prav tako lahko na seji predstavijo svoje stališče. Dodali so še, da so njihove seje občinskega sveta javne in se jih lahko udeleži vsak.

Petričeva je za STA pojasnila, da so se zaposleni v trboveljski cementarni seje občinskega sveta udeležili, ker je bila na dnevnem redu tudi problematika njihove tovarne, ki je pred meseci ostala brez okoljevarstvenega dovoljenja. Po njeni oceni je umik točke o tovarni z dnevnega reda razočaral zaposlene, ki se zavedajo kritičnih razmer v podjetju.

"Zaposleni v Lafarge Cementu smo prepričani, da je bilo naše ravnanje na seji občinskega sveta odgovorno. Dejstvo je namreč naslednje: seja občinskega sveta je bila javna, kar pomeni, da ima možnost udeležbe vsa zainteresirana javnost. Zaposleni smo s svojo udeležbo na seji želeli poudariti pomembnost točke dnevnega reda o Lafarge Cementu, tako za zaposlene kot tudi za občino. S tem smo na kulturen način predstavili svoje stališče, da ohranimo 136-letno delovanje cementarne in s tem tudi svoja delovna mesta," je dejala Petričeva in zanikala vdor delavcev na sejo trboveljskega občinskega sveta.

Iz Lafarge Cementa pa so za STA sporočili, da so bili predstavniki tovarne na sejo vabljeni z namenom, da predstavijo socialne in ekonomske vidike trboveljske cementarne. Cementarna je namreč začela izvajati program reorganizacije, s katerim bo zmanjšala obseg proizvodnje. Odločitev je bila sprejeta kot posledica težkih razmer, v katerih se je znašlo podjetje. Cementarna se namreč že dlje časa sooča z negotovostjo na področju pridobivanja okoljevarstvenega dovoljenja ter prepovedjo uporabe alternativnih goriv, na njeno poslovanje pa vplivajo tudi trenutne gospodarske razmere. Pred samo sejo občinskega sveta so predstavitev opravili na komisiji za gospodarstvo in proračun ter komisiji za varstvo okolja, urejanje prostora in infrastrukturo, navajajo v Lafarge Cementu.

Izrazili so obžalovanje, da so svetniki na začetku seje proti vsem njihovim pričakovanjem umaknili točko o Lafargeu z dnevnega reda. "Predstavitve so se želeli udeležiti tudi zaposleni iz Lafarge Cementa, ki pa se z umikom točke z dnevnega reda niso strinjali. Zaposleni so s svojim prihodom želeli jasno izpostaviti svoje stališče, da podpirajo ohranitev cementarne in da enako pričakujejo od občine. S svojim prihodom v sejno dvorano so jasno izrazili svoje pričakovanje, da se točka cementarne obravnava čim prej. Po nekaj minutah so dvorano mirno zapustili," so še zapisali v trboveljski cementarni.

Ljubitelji Zasavja pa so v sporočilu za javnost znova zatrdili, da je Lafarge Cement odgovoren za škodljive izpuste. Navedli so tudi, da je okoljska agencija zainteresirani javnosti poslala gradivo, ki naj bi dokazoval, da škodljiv vpliv Lafargea seže le na dvorišče cementarne, v povprečju zgolj kakšnih 150 metrov od dimnika. Študijo o tako majhnem vplivnem območju je naredil Elektroinštitut Milan Vidmar iz Ljubljane, plačal pa jo je po podatkih Ljubiteljev Zasavja Lafarge Cement.

Navajajo tudi, da je omenjeni inštitut naredil novo študijo, ki je že podcenjeno vplivno območje Lafargea po površini še za več kot 11-krat zmanjšala. Prej je površina vplivnega območja znašala 0,785 kvadratnega kilometra, sedaj pa znaša le 0,070 kvadratnega kilometra.