Kot je danes povedal Kangler, se mu zdi žalostno, da je prišlo do ovadbe na podlagi govoric na ulici, medtem ko za očitano kaznivo dejanje niso uspeli zbrati niti enega dokaza, dokumenta ali izjave, niti s strani Medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor. Hkrati je mariborski župan povedal, da mu na različnih dosedanjih zaslišanjih na policiji vselej zagotavljajo, da njihovo delo usmerja pristojno tožilstvo, enako je bilo tudi v zvezi s tokratno zadevo.

"Ali jih res usmerja tožilstvo, če pa čez mesec dni tožilec zavrže ovadbo. To je še en dokaz več, da policisti pišejo kazenske ovadbe zato, da delajo medijski spektakel proti meni in direktorici stanovanjskega sklada Tanji Vindiš Furman," je dejal Kangler, ki je prepričan, da bo enaka ovadba doletela tudi ostale ovadbe, ki so že bile, ali pa morda še bodo vložene.

Policija je s svojimi ravnanji po njegovih besedah šla predaleč, zato Kangler direktorja Policijske uprave Maribor Daniela Lorbka in prvega mariborskega kriminalista Roberta Mundo javno sprašuje, kako dolgo bosta še spremljala delo skupine, ki ga obravnava, ne da bi nekatere njegove obtožbe na račun dela policije iz preteklosti sploh preverila.

Anonimko napisali samim sebi?

Med domnevno spornimi ravnanji policije je tako Kangler danes znova navedel trditev, da naj bi kriminalisti sami sebi pisali anonimko ter na ta način prišli do odredbe za prisluhe, kar je zapisal tudi v kazenske ovadbe zoper nekatere uslužbence policije, pa tega po njegovem še danes ni nihče preiskal.

"Isti kriminalisti še naprej nadlegujejo zaposlene na mestni občini ter na medobčinskem stanovanjskem skladu," je dejal mariborski župan, ki je še enkrat pojasnil, da je bil v primeru Arnejčiča njegov interes zgolj pomagati človeku, ki se je znašel v socialni stiski. Če je to greh, da kot takratni predsednik nadzornega sveta stanovanjskega sklada zaprosim za preložitev deložacije, potem sem bil za to pripravljen tudi v zapor, je še dodal Kangler.

Tokratna ustavitev postopka je že druga v zvezi z več kazenskimi ovadbami zoper mariborskega župana po lanski spektakularni preiskovalni akciji, ko je bil v Mariboru med pridržanimi tudi Kangler. Pred časom je namreč padla tudi ovadba, v kateri sta se skupaj z Vindiš Furmanovo, tokrat v njeni vlogi prokuristke v Domu pod gorco, znašla zaradi očitkov o nepravilnostih pri ustanavljanju omenjene družbe za bivanjsko oskrbo starejših. Sodišče je zavrnilo tudi preiskavo v zadevi Toplarna, a odločitev še ni pravnomočna, saj se je tožilstvo na njo pritožilo.

PU Maribor: Nikakršna zveza z medijskim spektaklom

Na njegove obtožbe so se zvečer odzvali na Policijski upravi (PU) Maribor, od koder so sporočili, da zakonske dolžnosti policije pri preiskovanju kaznivih dejanj in podajanju kazenskih ovadb nimajo nikakršne zveze z medijskim spektaklom ali uličnimi govoricami. Zavržena kazenska ovadba po njihovem mnenju ne pomeni, da ni podan utemeljen sum storitve kaznivega dejanja. Državni tožilec je edini, ki presoja o morebitnem kazenskem pregonu in v tem primeru je ocenil, da je nezakonit vpliv jasno izkazan, posledice tega ravnanja pa so neznatne, so sporočili iz PU Maribor.

Mariborski kriminalisti so zbirali obvestila in dokaze o sumu storitve kaznivega dejanja v zvezi z domnevno nezakonitim posredovanjem pri poslovanju stanovanjskega sklada. Ugotovitve preiskave so strnili v kazensko ovadbo, katerih temelj so dokazi, zbrani z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov, zbrana in pregledana dokumentacija in izjave prič. Kazenska ovadba tako ne temelji na uličnih govoricah, temveč je plod načrtnega dela kriminalistične policije in predstavlja le del do sedaj zbranega dokaznega gradiva, pravijo na policijski upravi.

Pristojni tožilec je 14. februarja izdal sklep, s katerim je zavrgel kazensko ovadbo, ker je "podana nesorazmernost med majhnim pomenom kaznivega dejanja ter posledicami, ki bi jih povzročil kazenski pregon". Sklep o zavržbi torej ni bil izdan, ker ne bi bilo moč najti vseh zakonskih znakov kaznivega dejanja ali ker ni podan utemeljen sum, da je bilo storjeno naznanjeno kaznivo dejanje, temveč zato, ker je tožilec ocenil, da gre pri dejanju za t.i. neznatno družbeno nevarnost glede na posledice kazenskega pregona. Državni tožilec je namreč v sklepu posebej zapisal, da je nezakonit vpliv jasno izkazan, da pa so posledice tovrstnega ravnanja neznatne.

Ob tem na PU Maribor poudarjajo, da je policija dolžna v vseh primerih, ko je podan utemeljen sum, zoper osumljenca podati kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo in nima pravice presojati nesorazmernosti, kot to lahko v skladu z zakonom presodi in odloči pristojni državni tožilec.