Münchenske varnostne konference, ki se je začela v petek, se tradicionalno udeležujejo številni visoki politiki, strokovnjaki za varnost, vojaški predstavniki pa tudi predstavniki vojaške industrije. Letošnja udeležba naj bi bila rekordna - udeležilo se jo je deset predsednikov držav in vlad ter prek 40 zunanjih in obrambnih ministrov.

Prvič sta se konference skupaj udeležila tako ameriški obrambni sekretar Leon Panetta kot tudi državna sekretarka ZDA Hillary Clinton, v München pa sta prišla tudi novi podpredsednik ruske vlade Dimitrij Rogozin in zunanji minister Sergej Lavrov.

V soboto so bili na konferenci v ospredju čezatlantski odnosi. Ameriška državna sekretarka je poudarila, da Evropa ostaja prvi partner ZDA, medtem ko se te vse bolj obračajo proti azijsko-pacifiški regiji. Da ZDA ne zapuščajo Evrope, je poudaril tudi Panetta. Ruski zunanji minister pa se je zavzel za novi pravno zavezujoči evropski mirovni pakt, evropske partnerje pa vnovič opozoril, naj se ne vmešavajo v notranje zadeve Rusije.

Za več sodelovanja se je zavzel tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. Izpostavil je potrebo po skupnem razumevanju, ukazih, standardih in uporabi jezika, kar je ključno predvsem v času, ko so proračuni držav pod pritiskom.