Januarska temperatura januarja letos v Ljubljani je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) znašala 1,5 stopinj Celzija. Povprečje od leta 1991 do 2010 znaša 0,7 stopinje Celzija, torej gre za "pičlo" odstopanje 0,8 stopinje Celzija.

Vir: Arso

Temperaturno povprečje v omenjenem obdobju je mejo 10 stopinj Celzija preseglo šestkrat, medtem ko so je najnižje izmerjeno povprečje nahajalo že bistveno nižje od sedaj izmerjenega.

"Za letošnjo zimo je značilno to, da je vsaj v njenih prvih dveh mesecih večina vremenskih front proti srednji Evropi, Alpam in Balkanu pripotovala iz severozahodne smeri. Tako je dokaj obilno snežilo na severni strani Alp, v Švici, južni Nemčiji in severni Avstriji, južno stran, severno Italijo, jug Avstrije in Slovenijo, pa so padavine večinoma 'preskočile' in se spet okrepile ob dviganju zračnih gmot nad goratimi predeli osrednjega Balkana, po delih Bosne, v južni Srbiji, Makedoniji in Bolgariji," je povedal Branko Gregorčič z Arsa.

Mraz v Evropi terjal več kot 250 življenj, Na Hrvaškem danes trije primeri smrti

V zadnjih dneh januarja in prvih dneh februarja je iznad Rusije proti jugu in vzhodu vse do območja Alp in še zahodneje prodrla velika količine mrzlega celinskega zraka. "Takšni prodori so bili v preteklosti relativno pogostejši, na primer v zimi 1984/85, ko smo januarja in februarja 1985 zabeležili kar dva takšna prodora. Januarja 1985 se je živo srebro na meteorološki postaji Ljubljana Bežigrad spustilo pod –20 stopinj Celzija. Dokaj izrazit mraz je pritisnil tudi januarja 1987, nato pa februarja 1991 in januarja 2003," je povedal Gregorčič.

Anomalije februarja 1985 (Vir: Evropski projekt za analizo in vrednotenje klimatoloških podatkov).

Globalnega segrevanja Gregorčič ni želel komentirati, glede na to, da sta bili dve tretjini zime toplejši od povprečja, pa je po njegovih besedah smešno govoriti o ledeni dobi. Ne dopušča niti možnosti, da bi zaradi nenavadnega vremenskega dogajanja spremenili meteorološka obdobja. "V meteorologiji je in bo veljalo, da je zima trimesečje in zajema december, januar in februar, pomlad v marcu, aprilu in maju in tako naprej," je povedal.

Kadar je nad severovzhodnim delom Evrope anticiklon, nad Sredozemljem pa ciklon, pihajo nad Slovenijo severovzhodni vetrovi in z njimi k nam priteka zelo hladen celinski zrak. "Tako je tudi te dni. Če se kakšen ciklon našim krajem dovolj približa, prinese tudi sneg," vremensko dogajanje pri nas komentira Gregorčič.

Ohladitev bo po njegovih besedah verjetno trajala še kakšnih deset dni in v tem obdobju bodo temperature precej pod povprečjem za ta čas. Kdaj in kje je v Sloveniji zapihal rekordni sunek vetra, ni znano. "Vedno na napačnih krajih merimo, to ponavadi uspe lokalcem, ki stojijo za pravim ovinkom ali na pravem hribu, zato na Arsu tudi ne ujamemo najmočnejših sunkov vetra," je še dodal meteorolog.

Na Gorjancih zapadlo 40 centrimetrov snega, na Obali petmetrski valovi