"Morda pa zvonovi ne bodo zvonili še dolgo, saj je škoda zagotovo velika. Mehanizem za zvonjenje je bil zaradi gašenja namočen, zaradi mraza zamrznjen, zaradi ognja in vročine pa je morda, čeprav se ogenj ni spustil do zvonov, povsem neuporaben," je ob ogledu škode razmišljal upokojeni župnik Klobčar iz Češnjic.

Dejal je, da ni čudno, da je tako gorelo, ko je zaradi suše vse suho kot poper in je veter pihal kot za stavo. Skrbelo ga je tudi zato, ker je požar vzplamtel v odsotnosti domačega župnika, ki morda zaradi nedosegljivosti sploh še ne ve, kaj se je zgodilo. Več o župnikovi odsotnosti ni želel pojasnjevati, dodal je le, da ta že zelo dolgo ni bil odsoten za dalj časa.

Kdaj bodo spet maše?

Okoli cerkve so se kljub mrazu tudi včeraj ustavljali in zbirali sprehajalci, ki so ugibali, kaj se je zgodilo, in spraševali, kdaj bodo spet maše. Začudena sprehajalca iz sosednje ulice za nameček nikakor nista mogla dojeti, da požara sploh nista niti opazila niti nista ničesar slišala, ko je bilo vendar toliko gasilcev. V jutranji akciji je namreč sodelovalo kar 14 gasilskih vozil in več kot 70 gasilcev Centra za požarno varnost Domžale in požarnega sektorja Domžale.

"Res je bilo glasno, svetlo in gneča vsepovsod," je povedal eden od sosedov, ko je peljal na sprehod svojega psa, in dodal, da se je zbudil okoli pol pete ure, zagorelo pa naj bi pol ure prej. "Res je zagorelo okoli četrte zjutraj. Še sreča, da je soseda bolel zob in ni mogel spati. Zdelo se mu je, da nekaj vidi in je šel na balkon, videl ogenj in takoj poklical na pomoč," je bila dobro obveščena Francka, ki je vedela tudi, da je domači župnik odpotoval nekam zelo daleč.

" Zelo daleč je šel, saj se je moral več ur peljati z letalom," je modrovala Francka, sprehajalec, ki se je pridružil skupini, pa je povedal, da je odšel v Burmo, kjer naj ne bi bil dosegljiv niti na telefon. Prav vsi pa so se strinjali, da bi bila lahko škoda še nekajkrat večja, če ne bi gasilci takoj priskočili na pomoč in ne bi imeli "nove" dvižne lestve, ki so jo dolgo kupovali.

Le kam je izginila "čebulna krogla"

"Menda zvonovi in orgle niso poškodovani," je še pristavila Francka in dodala, da naj bi požar povzročila cerkvena ura, ki je že dalj časa nagajala. Da bi morda lahko bila vzrok cerkvena ura oziroma njen mehanizem, ni izključil niti Klobčar, a dodal, da je za zanesljive odgovore še prezgodaj. Menil pa je, da bi bila lahko škoda precej večja, če bi zagorelo tudi ostrešje cerkve, na katero je z velike višine treščil velik kovinski križ in poškodoval streho, ki je deloma tudi zagorela.

"A je že vse popravljeno," je pristavil. Ni pa znal odgovoriti na vprašanje, kaj se je zgodilo s čebulno kroglo izpod križa, ki naj bi prav tako zgrmela na streho, potem pa naj bi se za njo izgubila vsaka sled. "Seveda je v vsakem zvoniku pod križem tudi čebulna krogla," je pojasnil Klobčar in dodal, da je njihova merila vsaj 80 centimetrov v premeru in so bili tudi v njej shranjeni podatki o času, ko je bil zvonik zgrajen. "V čebulnih kroglah so, denimo, podatki o župniku in cerkvenih dostojanstvenikih v času gradnje, pa tudi podatki o tem, kdo je ob končanju vodil državo, priložen je denar tega obdobja in podobna druga pričevanja," zaključuje Klobčar, ki upa, da krogla ni končala v zubljih ali na odpadu, kamor so delavci Izolacije Kern včeraj ves dan odvažali ostanke zvonika in zoglenelega ostrešja.