To bi bil nedvomno zelo boleč udarec za celoten slovenski šport, saj so ravno Jesenice poznane kot največja kalilnica vrhunskih hokejistov v državi. Osnovna težava kluba je ta trenutek neoperativnost pisarne, saj v njej ni človeka s polno odgovornostjo. Zanimivo, da je vrh lige s Kanalcem v sredo že našel rešitev, ko je EBEL za dokončanje sezone v Podmežakli ponudila lasten denar brez garancije. Posel je bil praktično že sklenjen, a ker je Kanalec že naslednje jutro nepreklicno odstopil, so se težave izdatno poglobile. Od takrat Kanalec ni več v stiku z EBEL, na klice in pisma iz Avstrije se ne odziva, čeprav je javno obljubil, da bo do imenovanja novega predsednika še vedno opravljal tekoče posle.

Včeraj smo Kanalca skušali priklicati tudi na Dnevniku, a je prek SMS-sporočila napisal, naj se obrnemo na jeseniškega župana Tomaža Toma Mencingerja. Ta je bil po sili razmer primoran prevzeti posle in vstopiti v najhujšo bitko za preživetje v vsej zgodovini kluba. Včeraj popoldne se je udeležil izrednega sestanka. "O vsebini pogovora ne morem izdati ničesar. Nakazale so se nekatere rešitve, a je vse v rokah EBEL," je okoli 17. ure komentiral Tomaž Tom Mencinger in potrdil, da Kanalca na sestanek ni bilo. Namesto njega sta se v reševanje kluba vključila celo nekdanji predsednik hokejske zveze in starosta slovenskega hokeja Ernest Aljančič (na naše klice se ni odzival) ter direktor Olimpije Matjaž Sekelj, kar je potrdil direktor EBEL Christian Feichtinger. Po njegovih besedah se bo o dokončni usodi Jesenic vrh lige odločil danes dopoldne.

Andrej Tavželj: Slavko Kanalec si je kupoval čas

Včeraj so Avstrijci dobili zgolj potrdilo igralcev in trenerskega štaba, ki so izrazili pripravljenost po dokončanju sezone v EBEL, saj ne želijo biti rablji kluba. Veliko vprašanje je, ali bo to zadostovalo za obstanek železarjev v prvenstvu, saj morajo v klubu poskrbeti za organizacijo domačih tekem, plačati varnostno službo, prevoze na gostovanja..., čas pa se izteka, saj bi morali železarji že jutri stopiti na led v Podmežakli proti Dunaju. "Od odgovorne osebe moramo dobiti pisno zagotovilo, da bodo Jeseničani vsaj še osem tekem odigrali nemoteno," je bil jasen Christian Feichtinger, ki je izrazil razočaranje zaradi dogodkov v Podmežakli. Dodal je, da je liga v celoti pripravljena pomagati klubu pri preživetju, a mora nujno dobiti odziv z druge strani. "Jeseniški hokej je pomemben za celotno regijo. Velika škoda bi bila, če bi jih morali izključiti iz lige," je sklenil Feichtinger.

Velika pripravljenost po pomoči nekdanjemu gorenjskemu ponosu je očitno tudi v drugih klubih v EBEL, saj so številni predsedniki ponudili prostovoljna finančna sredstva, da bi železarji lahko sklenili sezono. Vodilni možje v ligi so pričakovali tudi odgovor iz Hokejske zveze Slovenije, a povratnega odziva na petkovo pismo glede resnosti položaja v Podmežakli ni bilo. Predsednik zveze Matjaž Rakovec je zadnje dni na službeni poti v Hongkongu, generalni sekretar Dejan Kontrec pa je pojasnil, da HZS po finančni plati ni zmožna pomagati jeseniškemu klubu. Kontrec se včeraj ni udeležil popoldanskega sestanka na Jesenicah, saj je dejal, da nanj niti ni bil povabljen niti ni bil seznanjen s krajem dogodka.

Veliko vprašanje je torej, kakšno odločitev bo danes sporočil sedež lige na Dunaju. Četudi bi Jesenice morda dobile zeleno luč za dokončanje sezone v EBEL, je zelo malo verjetno, da bi gorenjski hokejisti lahko branili naslov prvaka v državnem prvenstvu. Kot kaže zdaj, lahko jedro že tako krhkega moštva prej razpade. Večina igralcev že išče nove delodajalce, saj se prestopni rok konča 31. januarja, danes in jutri pa naj bi po zanesljivih informacijah klub zapustil nov val hokejistov - vratar Gašper Krošelj, branilec Klemen Pretnar in napadalec Antti Pusa.