Če bi namreč te v Sloveniji spoštovali, v državi ne bi bilo toliko sovražnega govora in širjenja neresnic na račun katoličanov in Cerkve, je poudaril Stres.

Kot je dodal, pa tovrstni pojavi niso najbolj zaskrbljujoči sami po sebi, zaskrbljujoče je, če državne ustanove in javno mnenje takim spodrsljajem dajejo potuho ali celo javno podporo. Po njegovih besedah se je to očitno zgodilo pred 60 leti v Novem mestu in v kasnejših podobnih, četudi manj brutalnih primerih.

Nadškof je spomnil, da je v petek minilo 60 let, odkar so na železniški postaji v Novem mestu poskusili zažgati ljubljanskega škofa Antona Vovka (1900-1963), ki je bil takrat namenjen v bližnje Stopiče na blagoslov na skrivaj postavljenih novih cerkvenih orgel. Vovk je posledice napada s hudimi opeklinami sicer preživel, napadalcev, ki jih je Stres označil za nahujskano drhal, pa niso nikoli kaznovali.

Kot je dejal Stres, se namera napadalcev samo po zaslugi velike prisebnosti in osebnega poguma škofa ni v celoti uresničila. Vovk se je rešil, vendar je zaradi poškodb tri tedne ostal na zdravljenju v bolnišnici.

Nobenega dvoma ni, da se je vse dogajalo z vednostjo in soglasjem takratne partijske oblasti, ki je dogodek izkoristila za nov moralni pritisk na škofa, naj se pokori njenim ideološkim zahtevam, je menil nadškof.

Dogodek je v nadaljevanju navezal na sedanjost in dejal, da preganjanje kristjanov ni le stvar preteklosti, saj jih vsako leto zaradi vere - predvsem v državah, kjer ne poznajo načela spoštovanja človekovih pravic - umre več deset tisoč, hkrati pa so deležni še drugih krivic.

Ob zaključku govora je nadškof Stres kristjane pozval k pokončnosti in na vseh ravneh osebnega ter družbenega življenja k pogumnemu ter požrtvovalnemu prizadevanju za zmago resnice, pravičnosti in ljubezni.

Po spominski maši je novomeški škof Andrej Glavan blagoslovil Vovkov doprsni kip, ki so ga postavili pred zvonikom novomeške stolnice sv. Nikolaja.