Glasovnice je na tajnem glasovanju sicer dvignilo 54 poslancev, oddalo pa jih je 47. Štiri glasovnice so bile neveljavne. Za izvolitev bi Janković potreboval najmanj 46 poslanskih glasov. Neizvoljeni kandidat za mandatarja Janković je v prvi izjavi po glasovanju dejal, da je bila to volja poslancev in jo kot tako sprejema. Dejal je, da je bila večina razpravljavcev izjemno korektna, tako tisti, ki so rekli, da bodo dali glas zanj, kot tisti, ki so napovedali, da ga ne bodo, "razen posameznika, ampak o njem ni vredno izgubljati besed".

Naredili vse, kar je bilo mogoče

Ob tem je poudaril, da bodo tisti, ki so danes "bojkotirali" glasovanje, to težko razložili državljanom Slovenije. Njihova naloge je, da glasujejo, za ali proti, je dejal. Sam ni razočaran, pravi, saj da so naredili vse, kar je bilo mogoče. "Stali smo pokončno, držali smo se tistega, kar smo volivcem obljubili," je povedal. Glede možnosti, da ga predsednik republike še enkrat predlaga za mandatarja, pa je Janković pojasnil, da bo zadevo najprej prespal, razmislil in se pogovoril s člani svoje stranke.

Ne ve še, kaj bo naredil, je pa spomnil, da je že večkrat dejal, da sebe vidi v izvršni funkciji. Prav tako še ni želel napovedati, ali bo morda ponovno kandidiral za župana Ljubljane. Današnje odločitve DZ ne jemlje kot poraz, poraz bi zanj bil, če bi umaknil kandidaturo. Janković tudi ni želel špekulirati, kdo ni glasoval zanj, saj bi moral po napovedanem seštevku dobiti 44 glasov. A kot je dejal, bodo nekateri "težko razlagali, da odločitev, ki je padla v ponedeljek, ni bila že dolgo pripravljena". Prav v ponedeljek so se v Listi Virant odločili, da Jankovića ne bodo podprli, z njim pa tudi ne bodo šli v koalicijo.

Novinarje je tudi zanimalo, ali so bile napovedi o 46, celo 48 glasovih "blefiranje", kar pa je Janković zanikal. Poslanci SD so prispevali vse glasove podpore Jankoviću, je zatrdil vodja njihove poslanske skupine Janko Veber. Kot pravi, je na željo predsednika SD in predsednika vlade, ki opravlja tekoče posle, Boruta Pahorja tudi sam videl njegovo glasovnico, na kateri je obkrožil za Jankovića, ki sicer ni dobil dovolj glasov.

Kako je Veber komentiral trenutno situacijo, kaj so o svojem glasovanju povedali preostali poslanci, kaj je povedal predsednik republike, politični analitiki in gospodarstveniki, si preberite tukaj.

Foto: Luka Cjuha

Zdaj lahko predsednik republike po ponovnih posvetovanjih s parlamentarnimi strankami v štirinajstih dneh predlaga drugega kandidata za mandatarja ali ponovno Jankovića, lahko pa mandatarja predlagajo tudi poslanske skupine ali najmanj deset poslancev. Po neuradnih informacijah naj bi poslanci za mandatarja že danes predlagali predsednika SDS Janeza Janšo. Ponovne volitve se opravijo najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po preteku roka za vložitev kandidatur.

V drugem poskusu imenovanja mandatarja je lahko vloženih tudi več kandidatur, najprej pa se glasuje o kandidatu, ki ga je predlagal predsednik republike. V primeru, da tudi v drugem krogu ni izvoljen noben kandidat, pa predsednik republike razpusti DZ in razpiše ponovne volitve, razen če poslanci sklenejo, da bo DZ opravil ponovljene volitve. V tretjem krogu sicer za izvolitev zadošča navadna večina poslanskih glasov.

Zoran Janković precej kritičen do odločitve desnice

Poslanci Liste Virant so potrdili, da se bodo glasovanja vzdržali, odločitev Liste Gregorja Viranta pa je v nagovoru poslancev komentiral tudi mandatarski kandidat Zoran Janković. Povedal je, da bi se spodobilo, če bi Virantova Lista o utemeljenih pomislekih za zavrnitev sodelovanja spregovorila odkrito. Na očitke, da deluje naivno pa je Janković odgovoril, da takšen je in da verjame besedi in stisnjeni roki. Povedal je še, da je prelomljena beseda v gospodarstvu slaba popotnica med partnerji, saj se na besedi gradi zaupanje.

Poudaril je, da Slovenija potrebuje vlado, ki bo čim prej sposobna narediti konkretne premike na bolje ter ki bo znala zajeziti krizo in usmeriti tokove v dobrobit države. "Tako bomo dali volivcem vedeti, da njihova volja ni bila zaman," je dejal. Prvi korak k temu je bil po Jankovićevi oceni dosežen s dogovorom s sindikati glede zakona o interventnih ukrepih: "Prepričan sem, da smo pri ljudeh s tem za hip obudili upanje, da se znamo hitro in pametno dogovoriti."

Foto: Luka Cjuha

Janković se sicer zaveda, da dogajanje v slovenski "strankarski politiki pogosto ni prispevalo k zaupanju ljudi v politiko, prej nasprotno". "A Slovenija danes nima več časa za politične igre, zato je prav, da se vsi skupaj odzovemo predlogu predsednika republike," je poudaril. Glede oblikovanja vlade je Janković poudaril, da bosta temeljna kriterija pri oblikovanju vlade strokovnost ter sposobnost skupinskega delovanja. S strankami, ki ga ne bodo podprle, pa si želi konstruktivnega delovanja ter sklenitve Zavezništva za Slovenijo.

Med zavezami, ki so si jih zadali s koalicijskimi partnerji, je Janković izpostavil spoštovanje človekovih pravic in človekovega dostojanstva. Vsak posameznik mora dobiti priložnost, da pokaže svojo sposobnost in udejanji svoje cilje. Spoštovali bomo tudi solidarnost, različnost in solidarnost vseh prebivalcev. Ob tem pa ne bomo odpirali vprašanj polpretekle zgodovine, je še dejal kandidat za mandatarja.

Tanko: Jankovića ne bi nikdar podprli

Predsednik poslanske skupine SDS Jože Tanko je povedal, da v SDS Jankovića ne bi nikdar podprli, saj je slednji v predvolilnem času kategorično zanikal možnost sodelovanja z SDS. Tanko zato meni, da so bile izjave, da so Jankovićeva vrata odprta vsem, neiskrene. Tanko je bil prav tako kritičen, ker Janković ni vrnil mandata za sestavo vlade, potem ko je ugotovil, da ni dobil podpore Virantove Liste. Odločitev, da Janković vztraja pri kandidaturi, čeprav nima zagotovljene večine, je označil za "promocijo politične korupcije na najvišji ravni".

Janko Veber iz SD je pojasnil, da so s potencialnimi koalicijskimi partnerji uskladili in parafirali program, ki je dovolj dober, da lahko podprejo Jankovića za mandatarja. "SD in Lista Zorana Jankovića sta dve različni stranki, vendar dovolj sorodni, da lahko oblikujeta vsebino koalicijske zaveze," je poudaril. Vlado po njegovem mnenju potrebujemo čim prej, njihova vizija pa je pravična, solidarna, ustvarjalna, varna in uspešna Slovenija.

Rihard Braniselj je kot razlog za odpoved podpore Virantove Liste Zoranu Jankoviću povedal, da bi šlo za tvegan eksperiment. Če pa bi bil Janković vseeno izvoljen, pa je Braniselj povedal, da ima v Virantovi Listi zanesljivega partnerja, ki bo z vlado sodelovala pri vseh vprašanjih, ki so bila parafirana v koalicijski pogodbi, in pri vprašanjih, ki so pomembna za Slovenijo.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da ni predmet kupčkanja in da ga je v podporo Zoranu Jankoviću prepričal odbor stranke. Izpostavil pa je, da je kandidat za mandatarja izredno pogumen, ker se je odločil za kandidatureo brez jasno zagotovljene zadostne podpore. Je pa Erjavec dodal tudi, da Jankoviću zaupa, da ima potrebno podporo in da ga bo stranka DeSUS podprla.

Foto: Luka Cjuha

Janković pa ne bo deležen podpore poslancev SLS, saj se, kot pravi Radovan Žerjav (SLS), razhajajo v osnovnih usmeritvah. Žerjav je ob tem omenil tudi ostre besede predsednika ZZB NOB Janeza Stanovnika na prireditvi v Dražgošah. "Ker sem se pogovarjal z veleposlaniki, sem bil označen za hlapca," je pojasnil. Še bolj pa so po njegovih besedah pomembna nekatera vsebinska razhajanja med strankama, kot je odnos do korupcije, gospodarskega kriminala in davčnih oaz. A tudi če bo SLS opozicijska stranka, to ne pomeni, da "ne bo prevzela svojega dela odgovornosti pri reševanju težkih, tudi nepopularnih izzivov", je dejal.

Prav tako kot Žerjav je tudi Ljudmila Novak (NSi) poudarila, da so ves čas zagovarjali stališče, da zmagovita stranka prva dobi priložnost za sestavo vlade. Poudarila pa je, da so že ob začetku koalicijskih pogajanj jasno povedali, da v Jankovićevi vladni koaliciji ne bodo sodelovali. Razlog za to pa po njenih besedah ni le v obljubi svojim volivcem, da želijo sodelovati v večinsko pomladni vladi. Kot ugotavlja Novakova, so bili na predčasnih volitvah izvoljeni "stari oblastniki v nekoliko novih preoblekah". Skrbi pa jo tudi, da je bila Jankovićeva kandidatura že od začetka pospremljena z dvomi v zakonitost in poštenost njegovih ravnanj.

Janja Klasinc iz Pozitivne Slovenije je dejala, da nihče v stranki ni razumel teh volitev kot absolutno zmago stranke. "Volivci so nam povedali, da nočejo starih obrazov. Mandatar (Janković, op. p) prinaša neko novo upanje, ljudje so se naveličali starih političnih obrazov, ki so obljubljali veliko, a marsičesa niso uspeli postoriti. Ljudje so menili, da je potrebno nekaj spremeniti, zato mislim, da je treba tem pričakovanjem dati priložnost," je povedala. Peter Vilfan iz Pozitivne Slovenije je povedal podobno kot Klasinčeva, hkrati pa poslance pozval, naj ne obstruirajo glasovanja.

Foto: Luka Cjuha

"Razvpiti" Ivan Vogrin iz Liste Virant je dvakrat ponovil, da mu Janković na včerajšnjem sestanku ni ničesar ponudil, niti ga ni z ničimer podkupil. Povedal je, da smo na načelni ravni res vsi za sodelovanje in spoštovanje, po drugi strani pa smo izključujoči. "Pogovarjala sva se o vsakdanjih situacijah, o gospodarskih in političnih temah. Zadnji čas je, da potegnemo ročno zavoro, ker država drvi v propad," je dodal.

Tudi Radovan Žerjav iz SLS je prav tako zanikal, da bi poslanci iz stranke v zameno za glas prejeli podkupnino. "Nikomur nismo grozili, vsak od poslancev v tej dvorani se odloča po svoji vesti, kot je tudi v skladju z ustavo. Če pa so tukaj t. i . Puckoti, dvignite roko in to povejte slovenskemu narodu. Transparentno in čisto, kot se to počne, ne pa pod mizo."

Braniselj iz Liste Virant je odgovoril na očitke o obstruiranju. "To je prostovoljna odločitev naših poslancev. Lahko glasujejo in se opredeljujejo, kakor želijo. V medijih so se pojavile številne špekulacije o prestopnikih ali politični korucpiji. Takšne netrasnapentenosti ne odobravamo, želimo dokazati, da pri nas takšne korupcije ni, zato smo sklenili, da ne bomo prevzeli glasovnic."

"Manjšinca" bosta glasovala tako, kot sta napovedovala

Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je vnovič poudaril, da skupaj s poslancem italijanske skupnosti Robertom Battellijem svojih glasov za kandidata ne moreta prispevati, če ni jasno zagotovljena vsaj minimalna večina. S svojo podporo ne izrekata nezaupanja kandidatu, ampak takšno odločitev pogojuje moralna drža, je pojasnil. Ob tem je zatrdil tudi, da nobena stranka na njiju ni izvajala pritiskov in da so bili pogovori korektni.

Laszlo Göncz in Roberto Battelli (Foto: Luka Cjuha).

Sicer pa je Gašpar Gašpar Mišič na vprašanje, ali ima Janković 45. in 46. glas, odgovoril, naj počakamo do konca glasovanja, po katerem "boste videli, da bomo dobili predsednika vlade". Dodal je, da računa na glasove vseh tistih, ki se zavedajo, kaj "ta država potrebuje". Že v torek je Gašpar Mišič dejal, da imajo 48 glasov, kar je ponovil tudi danes.

Ob začetku seje (Foto: Luka Cjuha).