Romney sicer zaenkrat še ne uživa zaupanja konservativne in krščanske strankarske baze ter pripadnikov gibanja čajanke, ki pa se doslej niso uspeli poenotiti za nobenim drugim kandidatom. Kljub temu je Romney na republikanskih strankarskih zborovanjih v Iowi v torek tesno premagal nekdanjega senatorja iz Pensilvanije Ricka Santoruma.

Republikanska baza je razdeljena med gorečo željo po zmagi nad Obamo in nezaupanjem do Romneya, ki je večkrat spremenil stališča glede ključnih vprašanj, kot so pravica do splava, nezakonitega priseljevanja, pravice homoseksualcev in zdravstvena reforma. Časnik New York Times poroča, da se v Teksasu srečujejo nekateri voditelji krščanskih organizacij, kot sta Fokus na družino in Svet za raziskovanje družine, ki skušajo doseči dogovor o alternativnemu kandidatu.

To so lahko le še Santorum, nekdanji predsednik predstavniškega doma kongresa Newt Gingrich iz Georgie in guverner Teksasa Rick Perry. Kongresnica iz Minnesote Michele Bachmann je po slabem rezultatu v Iowi odstopila, nekdanji guverner Utaha Jon Huntsman je zanje preveč zmeren in je - tako kot tudi Romney - mormon, kongresnik iz Teksasa Ron Paul pa je zanje premalo versko goreč.

Široko odprta pot

A zaenkrat je videti, da je Romneyu pot do republikanske nominacije na široko odprta. V zvezni državi New Hampshire v torek na strankarskih volitvah pričakuje zmago. Volivci v New Hampshireu, kjer je leta 2008 zmagal Obama, so namreč zmernejši, kar velja tudi za republikance. Po drugi strani bodo ključnega pomena volitve v Južni Karolini, saj bo ta neke vrste zadnji branik krščanskega jedra stranke pred Romneyem.

Petkova anketa televizije NBC daje Romneyu 42 odstotkov podpore, čeprav ga ne podpira nobeden od večjih časnikov, "njegov" Boston Globe iz Massachusettsa pa je celo podprl Huntsmana. Paul ima 22 odstotkov podpore in je pred Santorumom (13 odstotkov), Gingrichem in Huntsmanom (po 9 odstotkov) ter Perryjem (en odstotek). Vse razen zanesljive zmage Romneya bi bilo tako veliko presenečenje.

Petkova anketa televizije CNN in revije Time je Romneyu v Južni Karolini napovedala 37 odstotkov podpore, potem ko je bil decembra le na 17 odstotkih. Santorum je po uspehu v Iowi poskočil s štirih na 17 odstotkov podpore, Gingrich pa padel s 43 na 18 odstotkov. Perry ima le pet odstotkov podpore, Huntsmana pa anketa skorajda ne zaznava. Zmaga v New Hampshireu in nato v Južni Karolini bi za Romneya pomenili zanesljivo pot do nominacije.

S tem se strinja tudi predsedniški kandidat republikancev na volitvah leta 2008, senator iz Arizone John McCain, ki je v petek skupaj z guvernerko Južne Karoline Nikki Haley vodil kampanjo za Romneya v mestu Mrytle Beach in drugod po državi. Zmaga v Južni Karolini bi namreč sprožila pravi stampedo podpore Romneyu, republikanska kampanja pa bi postala podobna demokratski, kjer je edini pravi kandidat Obama.

Preprečitev scenarija

Romneyevi nasprotniki se tega zavedajo in bodo storili vse, da ta scenarij preprečijo. Gingrich je tako menil, da se bo Obama z Romneyem na soočenjih naravnost poigraval, saj je Romney v Massachusettsu podpisal podobno zdravstveno reformo kot Obama leta 2010 na zvezni ravni. Romneya je označil za plašnega zmerneža, ki je izbiral liberalne sodnike in naročil državi, da plačuje za splave. Tudi njegovo gospodarsko politiko je označil za enako Obamovi. Santorum je medtem menil, da lahko republikanci izgubijo proti Obami le, če izberejo za kandidata nekoga, ki je preveč zmeren in spreminja stališča.

Romney se na te napade požvižga, njegove organizacije pa pridno udarjajo nazaj po konkurenci. Sam se je posvetil kritikam na račun Obame zaradi napovedanih krčenj porabe za obrambo in gospodarstva. Obama je sicer v petek dobil dobro novico, saj je stopnja brezposelnosti v ZDA padla na 8,5 odstotka.

Če se bo takšen trend nadaljeval, bo celotna republikanska kampanja postala brezpredmetna, saj bo zmagovalca volitev letos odločilo gospodarstvo. Republikanci se tega zavedajo in so novico o padcu brezposelnosti pospremili s kritikami. Santorum je ocenil, da se je stopnja znižala kljub vsemu slabemu, kar dela Obama, in pa zato, ker so Američani optimisti, da bo naslednji predsednik republikanec. Romney pa je spomnil, da je kozarec na pol prazen, saj je stopnja brezposelnosti nad osmimi odstotki že 35 mesecev zapored.