Nova strategija napoveduje, da se ZDA več ne bodo podajale v vojne avanture in gradnje nacij, kot je bila tista v Iraku, ampak se bodo osredotočile na sodelovanje z zavezniki s pomočjo svetovanja in urjenja. Večjo vlogo bodo dobile posebne enote, katerih število nameravajo povečati, zmanjšali pa bodo predvsem število pripadnikov kopenske vojske in marincev. Ta dva rodova oboroženih sil sta v zadnjem desetletju tudi najbolj porasla.

Pentagon mora v naslednjih 10 letih pozabiti na 487 milijard dolarjev, za kolikor je predvideno zmanjšanje proračunske porabe. Sicer ne gre za zmanjšanje porabe, ampak v bistvu za ustavitev rasti porabe. Kljub temu pa kritikov ne bo primanjkovalo, saj so od vojaške porabe v ZDA odvisne številne skupnosti, ki računajo na delovna mesta. Od tega so odvisne tudi usode politikov, ki se zato upirajo krčenju porabe.

Obama je v Pentagonu še dejal, da se vojna plima umika in je potrebno odgovoriti na vprašanje, kakšna vojska bo potrebna sedaj, ko se dolgotrajne vojne zadnjega desetletja iztekajo. ZDA so se umaknile iz Iraka, v naslednjih letih je predviden tudi umik iz Afganistana. Novo strategijo so v Pentagonu delali več mesecev, največjo spremembo pa po mnenju analitikov prinaša odstop od tradicionalne pripravljenosti ZDA, da hkrati vodijo dve veliki vojni.

Boj proti terorizmu se nadaljuje

To v strategiji sicer ni posebej omenjeno, vendar pa na to kaže logika manjše porabe. Obama je zagotovil, da se bodo ZDA še naprej sposobne boriti proti teroristom, obenem pa se bo potrebno posvetiti novim grožnjam, kot sta Iran in Kitajska. Obama je zatrdil, da bodo ZDA svojo vojaško prisotnost v regiji Tihega oceana okrepile in na račun te ključne regije ne bo nobenih krčenj porabe.

Obama je dejal, da pričakuje kritike z obeh strani in nekateri bodo trdili, da je krčenj porabe preveč, drugi pa, da je premalo. Vendar je prepričan, da je načrt pameten. Bistvo nove strategije je ohraniti sposobnost boja proti teroristom, ohraniti odvračalni dejavnik jedrskega orožja, zaščititi domovino in odvračati ter poraziti kakršnokoli možno agresijo.

V strategiji se predvideva nadaljnje zmanjševanje vojaške prisotnosti v Evropi, večjo prisotnost v Aziji, tudi zaradi Severne Koreje, in povečanje sposobnosti za spletno vojskovanje in protiraketno obrambo.